Rasmussen vandt hos damerne

0

Omnium Klasser

Anika Rasmussen fra Cycling Odense var stærkest i Dame & U15 klassen, mens Frederik Bjørn Sørensen var helt suveræn i U11 & U13, mens der var spænding helt til sidst mellem de to hold i det italienske jagtløb.

U11 & U13

Som sagt, så var C.K. Aarhus’ Frederik Bjørn Sørensen helt suveræn i U11 & U13 klassen. Frederik vandt de to første afdelinger, et udskilningsløb og ”Den Længste omgang”, begge foran Rasmus Perto fra C.K. Djurs. U11 & U13 klassen blev afgjort med et handikap over 4 omgange. Her holdte Claudia Mygdam Mikkelsen de øvrige bag sig hele vejen og kørte sig med sejren op på den samlede 2. plads i klassen, som suverænt blev vundet af Frederik. På den samlede 3. plads kom Rasmus Perto fra C.K. Djurs.

foto: Toke Hage Frederik Bjørn Sørensen i flot stil på "Den Længste Omgang"

foto: Toke Hage
Frederik Bjørn Sørensen i flot stil på “Den Længste Omgang”

Damer & U15

I Dame & U15 klassen, var Cycling Odense’ Anika Rasmussen stærkest. Præcis som Frederik i U11 & U13 tog Anika sig af sejrene i de to første afdelinger, et linjeløb og et spurtløb foran hhv. Signe Suhr Mortensen og Louise Norman Hansen. Inden det afsluttende udskilningsløb var der straks mere spænding om den samlede anden plads, som samtlige resterende ryttere stadig kunne nå. Louise Norman Hansen trak det længste strå med sejren i udskilningsløbet foran Mathias Birk Madsen, og dermed sluttede Louise som nr. 2 samlet foran Mathias.

foto: Toke Hage

foto: Toke Hage

Italiensk Jagtløb

Inde de afsluttende pointløb og parløb havde arrangørerne lavet et løb udenfor de samlede konkurrence hvor U11, U13, U15, damer og udvalgte Elite ryttere dystede mod hinanden i et italiensk jagt løb. De to hold lagde ud helt lige, men holdet ved det grønne flag trak fra ved stærkt arbejde af Rasmus Perto og Frederik Bjørn Sørensen. Denne føring holdt frem til slutningen hvor det røde hold med Michael Berling og Nicklas O. Pedersen kunne trække så meget ind på det grønne hold, at Alex Rasmussen lige akkurat kunne nå frem og på målfoto slog Martin Frank i spurten om sejren. Et resultat som især hos de helt ryttere på holdet ved rødt flag udøste stor glæde og jubel.

Resultater:

Damer & U15:

Linjeløb over 8 omgang:

  1. Anika Rasmussen, Cycling Odense
  2. Signe Suhr Mortensen, C.K. Aarhus
  3. Ruben Zilas Larsen, C.K. Aarhus
  4. Fie Degn Larsen, Aarhus 1900

Spurtløb:

  1. Anika Rasmussen, Cycling Odense
  2. Louise Norman Hansen, Cycling Odense
  3. Mathias Birk Madsen, C.K. Aarhus
  4. Signe Suhr Mortensen, C.K. Aarhus

Udskilningsløb:

  1. Louise Norman Hansen, Cycling Odense
  2. Mathias Birk Madsen, C.K. Aarhus
  3. Anika Rasmussen, Cycling Odense
  4. Fie Degn Larsen, Aarhus 1900

Samlet Omnium:

  1. Anika Rasmussen, Cycling Odense, 12 point
  2. Louise Norman Hansen, Cycling Odense, 8 point
  3. Mathis Birk Madsen, C.K. Aarhus, 5 point
  4. Signe Suhr Mortensen, C.K. Aarhus, 4 point
  5. Fie Degn Larsen, Aarhus 1900, 2 point
  6. Ruben Zilas Larsen, C.K. Aarhus, 2 point

U11 & U13

Udskilningsløb:

  1. Frederik Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus
  2. Rasmus Perto, C.K. Djurs
  3. Astrid Marie Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus
  4. Mads Nadhazi Almstrup, C.K. Aarhus

”Længste Omgang”

  1. Frederik Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus
  2. Rasmus Perto, C.K. Djurs
  3. Oscar Munk-Olsen, C.K. Aarhus
  4. Claudia Mygdam Mikkelsen, C.K. Aarhus

Handikap over 4 omgange:

  1. Claudia Mygdam Mikkelsen, C.K. Aarhus
  2. Celina Mygdam Mikkelsen, C.K. Aarhus
  3. Frederik Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus
  4. Astrid Marie Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus

Samlet Omnium:

  1. Frederik Bjørn Sørensen C.K. Aarhus, 12 point
  2. Claudia Mygdam Mikkelsen, C.K. Aarhus, 6 point
  3. Rasmus Perto, C.K. Djurs, 6 point
  4. Celina Mygdam Mikkelsen, C.K. Aarhus, 3 point
  5. Astrid Marie Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus, 3 point
  6. Oscar Munk-Olsen, C.K. Aarhus, 2 point
  7. Mads Nadhazi Almstrup, C.K. Aarhus, 1 point
  8. Noah Wulff, C.K. Aarhus, 0 point
  9. Magnus Obitsø Forsberg, 0 point

Italiensk Jagtløb:

  1. Holdet ved Rødt flag: Celina Mygdam Mikkelsen, Astrid Marie Bjørn Sørensen, Oscar Munk-Olsen, Mads Nadhazi Almstrup, Ruben Zilas Larsen, Signe Suhr Mortensen, Anika Ramussen, Eskil Vammen, Michael Berling, Nicklas O. Pedernsen og Alex Rasmussen.
  2. Holdet ved Grønt flag: Claudia Mygdam Mikkelsen, Magnus Obitsø Forsberg, Rasmus Perto, Frederik Bjørn Sørensen, Mathias Birk Madsen, Fie Degn Larsen, Louise Norman Hansen, Johannes Ollerup Sall, Morten Christiansen, Florian Schnieder (Østrig) og Martin Frank.
Share.

About Author

Leave A Reply