B&U DM og Senior Omnium

0

Niels Fredborgs Æresløb

Foruden Elite herrernes mesterskab i sprint kæmpede B&U-klasser også om Danmarks Mesterskaber i sprint, mens de øvrige seniorer kørte omnium over 3 afdelinger.

Senior Omnium

I omniums feltet deltog de ryttere, som var blevet slået ud af sprint inden ½ finalerne samt øvrige seniorer. Nicklas O. Pedersen havde forud for de danske mesterskaber været blandt de lokale medalje håb, men en lidt skuffende 200 meter og et kvartfinale nederlag til Mathias Munk Andersen, blev revancheret i omniums klassen. Nicklas vandt det indledende udskilningsløb og det efterfølgende linjeløb inden en 3. plads i det afsluttende spurtløb var rigeligt til at sikre den samlede sejr foran Jeppe Aaskov Pallesen. Den 19-årige Jeppe Aaskov Pallesen, havde imponeret alt og alle ved at sætte 4. hurtigste tid i kvalifikationen, men desværre for Jeppe, var Martin Frank for stor en mundfuld i deres indbyrdes kvartfinale. Jeppe hentede anden pladsen i udskilningsløbet, en tredjeplads i linjeløbet, inden han lige præcis fik klemt sig foran Jens Chr. Dichie i spurten om 2. pladsen i spurtløbet. Den afsluttende 2. plads sikrede lige præcis også Jeppe den samlede 2. plads, ét sølle point foran Nicklas Eberhardt fra København, som netop vandt det afsluttende spurtløb.

 

Podiet i senior omnium fra venstre: Jeppe Aaskov Pallesen, Nicklas O. Pedersen og Nicklas Eberhardt, foto: Toke Hage.

Podiet i senior omnium fra venstre: Jeppe Aaskov Pallesen, Nicklas O. Pedersen og Nicklas Eberhardt, foto: Toke Hage.

13512204_1407521695943531_7395525981634200908_n

U17 Drenge

Finalen i U17, blev den ventede kamp mellem Anders Lilliendal fra Odense og lokale Svend Helleshøj Buch. Begge kørte imponerende tider i kvalifikationen hvor Svend Helleshøj Buch havde sat bedste tid med 12,243 sekund. Den første afdeling hvor Lilliendal havde føringspligt, blev en taktisk affære med en meget sen åbning. De to ryttere kom stort samtidigt over stregen, men Svend Helleshøj Buch pressede sig lige akkurat en ringbrede foran Lilliendal. I anden afdeling kørte Svend Helleshøj Buch en væsentlig længere spurt hjem fra spids, og Lilliendal kom aldrig i nærheden af at presse en særdeles velkørende Svend Helleshøj Buch. I kampen om bronze var Mikkel Skovgaard sine konkurrenter, August Kjær Agergaard og Ruben Zilas Larsen, overlegen.

Podiet i U17 fra venstre, Anders Lilliendal, Svend Helleshøj Buch og Mikkel Skovgaard, foto: Toke Hage.

Podiet i U17 fra venstre, Anders Lilliendal, Svend Helleshøj Buch og Mikkel Skovgaard, foto: Toke Hage.

13507157_1407524695943231_1188765699338302974_n

Fra første afdeling af finalen, foto: Toke Hage.

U15

Den unge fynbo, Aksel Klinge, var klart bedst i U15 klassen. Aksel satte bedste tid i kvalifikationen og vandt derefter samtlige matcher undervejs til sejren. Casper Kaysen fra Hammel gjorde sin debut på cyklebanen, og nåede flot til finalen, hvor Aksel Klinge var for stor en mundfuld. Give C.K.’ Mathias Møller Jørgensen har tidligere vist fremragende kørsel på Aarhus Cyklebane, men måtte tage til takke med 3. pladsen efter to sikre sejre over lokale Cedar Benjamin Hansen.

Podiet i U15 fra venstre: Casper Kaysen, Aksel Klinge og Mathias Møller Jørgensen, foto: Toke Hage.

Podiet i U15 fra venstre: Casper Kaysen, Aksel Klinge og Mathias Møller Jørgensen, foto: Toke Hage.

U13 Piger

De tre U13-piger, Astrid Marie Bjørn Sørensen, Claudia Mygdam Mikkelsen og Kathrine Møller Jørgensen kørte 3 matcher om medaljerne. Allerede første heat var tæt, hvor Claudia Mygdam Mikkelsen slog Astrid Marie Bjørn Sørensen med et halvt hjul. Da Claudia efterfølgende vandt de to næste heats, kunne hun også tage guld medaljen.

Podiet i U13 piger, fra venstre: Astrid Marie Bjørn Sørensen, Claudia Mygdam Mikkelsen og Kathrine Møller Jørgensen, foto Toke Hage.

Podiet i U13 piger, fra venstre: Astrid Marie Bjørn Sørensen, Claudia Mygdam Mikkelsen og Kathrine Møller Jørgensen, foto Toke Hage.

U13 Drenge

Sebastian Søndergaard fra Silkeborg og lokale Rasmus Perto, kørte i nøjagtigt samme tid i kvalifikationen, og da de begge vandt deres respektive semifinaler, var der lagt op til en spændende finale. Efter to tætte matcher kunne Rasmus Perto erklæres som mester, mens Jens Bak Bjerregaard tog bronze medaljen.

Podiet i U13 drenge, fra venstre: Sebastian Søndergaard, Rasmus Perto og Jens Bak Bjerregaard, foto: Toke Hage.

Podiet i U13 drenge, fra venstre: Sebastian Søndergaard, Rasmus Perto og Jens Bak Bjerregaard, foto: Toke Hage.

 

Malthe Obitsø Forsberg vinder af U11 drenge, foto: Toke Hage.

Malthe Obitsø Forsberg vinder af U11 drenge, foto: Toke Hage.

Komplette Resultater

Omnium

  1. Nicklas O. Pedersen, 13 point
  2. Jeppe Aaskov Pallesen, 11 point
  3. Nicklas Eberhardt, 10 point
  4. Jens Chr. Dichie (København), 6 point
  5. Danny Bak Pedersen, 5 point
  6. Martin Steffensen (Odense), 0 point

Udskilningsløb

  1. Nicklas O. Pedersen
  2. Jeppe Aaskov Pallesen
  3. Danny Bak Pedersen
  4. Jens Chr. Dichie (København)
  5. Nicklas Eberhardt (København)
  6. Martin Steffensen (Odense)

Linjeløb

  1. Nicklas O. Pedersen
  2. Nicklas Eberhardt (København)
  3. Jeppe Aaskov Pallesen
  4. Jens Chr. Dichie (København)
  5. Danny Bak Pedersen
  6. Martin Steffensen (Odense)

Spurtløb

  1. Nicklas Eberhardt (København)
  2. Jeppe Aaskov Pallesen
  3. Nicklas O. Pedersen
  4. Jens Chr. Dichie (København)
  5. Danny Bak Bjerregaard
  6. Martin Steffensen (Odense)

U17

Kvalifikation

  1. Svend Helleshøj Buch, 12,243
  2. Anders Lilliendal (Odense), 12,490
  3. Mikkel Skovgaard, 13,139
  4. August Kjær Agergaard, 13,668
  5. Ruben Zilas Larsen, 14,406

1/2 Finale

Heat 1

  1. Svend Helleshøj Buch
  2. August Kjær Agergaard
  3. Ruben Zilas Larsen

Heat 2

  1. Anders Lilliendal (Odense)
  2. Mikkel Skovgaard

2’ernes Finale

  1. Mikkel Skovgaard, 9 point
  2. August Kjær Agergaard, 6 point
  3. Ruben Zilas Larsen, 3 point

1’ernes Finale

  1. Svend Helleshøj Buch, 2
  2. Anders Lilliendal (Odense), 0

U16 Piger

  1. Celina Mygdam Mikkelsen

U15 Drenge & U16 Piger

Kvalifikation

  1. Aksel Klinge (Odense), 13,698
  2. Casper Kaysen, 13,952
  3. Mathias Møller Jørgensen, 13,959
  4. Cedar Benjamin Hansen, 14,319
  5. Nis Thoe Fuglsang (København), 14,514
  6. Frederik Bjørn Sørensen, 14,907
  7. Lukas Lund Sørensen, 15,138
  8. Oscar Munk-Olsen, 15,792
  9. Celina Mygdam Mikkelsen, 16, 738
  10. Mads Nadhazi Almstrup, 16,959

1/4 Finaler

Heat 1

  1. Aksel Klinge (Odense)
  2. Oscar Munk-Olsen
  3. Celina Mygdam Mikkelsen

Heat 2

  1. Casper Kaysen
  2. Lukas Lund Sørensen
  3. Mads Nadhazi Almstrup

Heat 3

  1. Mathias Møller Jørgensen
  2. Frederik Bjørn Sørensen

Heat 4

  1. Cedar Benjamin Hansen
  2. Nis Thos Fuglsang (København)

1/2 Finaler

Heat 1

  1. Aksel Klinge (Odense)
  2. Cedar Benjamin Hansen

Heat 2

  1. Casper Kaysen
  2. Mathias Møller Jørgensen

Match om 5.-10. pladsen

  1. Frederik Bjørn Sørensen
  2. Lukas Lund Sørensen
  3. Oscar Munk-Olsen
  4. Mads Nadhazi Almstrup
  5. Celina Mygdam Mikkelsen

2’ernes Finale

  1. Mathias Møller Jørgensen, 2
  2. Cedar Benjamin Hansen, 0

1’ernes Finale

  1. Aksel Klinge (Odense), 2
  2. Casper Kaysen, 0

U13 Piger

  1. Claudia Mygdam Mikkelsen, 9 point
  2. Astrid Marie Bjørn Sørensen, 6 point
  3. Kathrine Møller Jørgensen, 3 point

Heat 1

  1. Claudia Mygdam Mikkelsen
  2. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  3. Katrhine Møller Jørgensen

Heat 2

  1. Claudia Mygdam Mikkelsen
  2. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  3. Katrhine Møller Jørgensen

Heat 3

  1. Claudia Mygdam Mikkelsen
  2. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  3. Katrhine Møller Jørgensen

U13

  1. Rasmus Perto
  2. Sebastian Søndergaard
  3. Jens Bak Bjerregaard
  4. Magnus Obitsø Forsberg

Kvalifikation U11 & U13

  1. Sebastian Søndergaard, 16,195
  2. Rasmus Perto, 16,195
  3. Jens Bak Bjerregaard, 17,394
  4. Magnus Obitsø Forsberg, 18,262
  5. Malthe Obitsø Forsberg, 20,371

1/2 Finaler

Heat 1

  1. Sebastian Søndergaard
  2. Malthe Obitsø Forsberg

Heat 2

  1. Rasmus Perto
  2. Jens Bak Bjerregaard

2’ernes Finale

  1. Jens Bak Bjerregaard, 2
  2. Malthe Obitsø Forsberg, 0

1’ernes Finale

  1. Rasmus Perto, 2
  2. Sebastian Søndergaard, 0

U11

  1. Malthe Obitsø Forsberg
Share.

About Author

Leave A Reply