Øvrige klasser

0

DM Omnium

Alt imens der var fuld gang i damerne og herrernes omnium mesterskaber, blev der også kørt løb for de øvrige seniorer samt børne klasserne

Senior B

Der var ingen tvivl om at den store stærke første års junior fra Odder C.K., Mads Andersen, var feltet stærkeste. Mads sejrede i alle aftenens 3 discipliner og kunne uden problemer bestige det øverste trin på podiet. Der var derimod noget mere spænding om de øvrige pladser på podiet. I første afdeling, linjeløb over 10 omgange, lykkedes det Nichlas Eberhardt (Lyngby) at køre sig ind på anden pladsen foran Alfred Rasmussen (Odder). I udskilningsløbet var billedet det samme, de to odder drenge Mads Andersen og Alfred Rasmussen havde godt styr på feltet og Nichlas Eberhardt. Men da Alfred Rasmussen trak op over den røde linje og op i Eberhardts bane, måtte kommissærerne deklassere den unge Odder rytter fra anden til tredjepladsen. I det afsluttende pointløb angreb Mikkel Skovgaard og tog sig af den første spurt, og da Mads Andersen tog sig af de resterende 3 spurter, sikrede Mikkel sig til anden pladsen med en anden og tredjeplads i de to sidste spurter. Casper Kaysen og Mads Bak Bjerregaard hentede begge 5 point og slutte som 3 og 4 lige foran Alfred Rasmussen. Dermed kørte Mikkel Skovgaard sig forbi både Nichlas Eberhardt og Alfred Rasmussen i B-klassens sidste afdeling, og op på den samlede anden pladsen a point med Eberhardt og et mere end Rasmussen på tredje- og fjerdepladsen.

Senior B, foto: Tommy Kjærluff Eriksen.

Senior C

Aftenens første store angreb blev lanceret af Niels Bjørnsteen fra Squadra Molteni i C-klassen, men defekt ødelagde det flotte fremstød for den stærke rytter. Herefter overtog det stærke hold fra Kerteminde C.K. med Martin Steffensen, Lars Anderson og Michael Elstoft dominansen, og bragt sig en god position til at kunne tage sejren i spurtløbet. Men Aarhus’ Jan Birke Lyngbye kom flyvende på de sidste meter og besejrede Steffensen, og sejren i spurtløbet. I anden spurt lignede Steffensen igen en vinder, men på de sidste meter kom endnu en Aarhus rytter, Jens Frederik Hesse Thomsen, fordi og så gik gassen af ballonen for Steffensen som sluttede på 6. pladsen. Hesse Thomsen viste i det efterfølgende udskilningsløb at formen er hvor den skal være, og henviste Steffensen og Anderson til anden- og tredje pladserne. Der var spænding om de samlede placeringerne inden det afsluttende linjeløb, som endte i dramaet. Michael Elstoft, som tidligt var stukket af kunne efter et langt solo udbrud trille over stregen som en flot vinder. Men bagved var kampen om positionerne så hård, at to kombattanterne til podiet endte i noget nær håndgemende. Vinderen af spurtløbet, Jan Birke Lyngby, fik kørt Martin Steffensen et godt stykke ind på inderkredsen, og kun et mirakel sikrede af Steffensen holdt sig på cyklen. Midt i tumulten kunne Lars Anderson tage anden pladsen foran Jens Frederik Hesse Thomsen. Mens Jan Birke Lyngby måtte indkassere en deklassering for sin hårdhændede kørsel, sprang Elstoft helt op på den samlede 3. plads bag Hesse Thomsen og Anderson.

Da Jens Frederik Hesse Thomsen først fik gang i cyklen, var der ingen der kunne følge med. Foto: Tommy Kjærluff Eriksen.

 

Michael Elstoft sled sig på podiet med en imponerende solo præstation i det afsluttende linjeløb. Foto: Tommy Kjærluf Eriksen.

U15

Den danske omnium mester hos U15 drengene, Mathias Møller Jørgensen, var en klasse bedre end de øvrige, og vandt alle 3 løb foran Aarhus’ Frederik Bjørn Sørensen. Odense’ Peter Verdi, der ellers gav Frederik kamp til strengen i pointløbet sluttede på 3. pladsen foran Rasmus Perto.

Mathias Møller Jørgensen var klart bedst i U15-klassen. Foto: Tommy Kjærluff Eriksen.

U11 & U13

U13 pigernes omnium mester, Astrid Marie Bjørn Sørensen, havde intet problem med at give drengene en god gammeldags køretur. Astrid vandt sikkert alle tre afdelinger foran hhv. Silas Steensen (Odense), Magnus Obitsø Forsberg og Jens Bak Bjerregaard (begge Aarhus). Men da Jens havde to 3. pladser sluttede han på anden pladsen for Silas og Magnus inden for få point.

Jens Bak Bjerregaard, Astrid Marie Bjørn Sørensen og Silas Steensen, foto: Photo Lone.

Resultater

Senior B

Linjeløb

  1. Mads Andersen, Odder C.K.
  2. Nichlas Eberhardt, Lyngby C.C.
  3. Alfred Rasmussen, Odder C.K.
  4. Mikkel Skovgaard, C.K. Aarhus
  5. Mads Bak Bjerregaard, C.K. Aarhus

Udskilningsløb

  1. Mads Andersen, Odder C.K.
  2. Nichlas Eberhardt, Lyngby C.C.
  3. Alfred Rasmussen, Odder C.K.
  4. Mikkel Skovgaard, C.K. Aarhus
  5. Anders Foldager, Hammel C.K.

Pointløb

  1. Mads Andersen, Odder C.K., 18 point
  2. Mikkel Skovgaard, C.K. Aarhus, 10 point
  3. Casper Kaysen, Hammel C.K., 5 point
  4. Mads Bak Bjerregaard, C.K. Aarhus, 5 point
  5. Alfred Rasmussen, Odder C.K., 4 point

Samlet Stilling

  1. Mads Andersen, Odder C.K., 15 point
  2. Mikkel Skovgaard, C.K. Aarhus, 8 point
  3. Nichlas Eberhardt, Lyngby C.C., 8 point
  4. Alfred Rasmussen, Odder C.K., 7 point
  5. Casper Kaysen, Hammel C.K., 3 point
  6. Mads Bak Bjerregaard, C.K. Aarhus, 3 point
  7. Anders Foldager, Hammel C.K., 1 point
  8. Cedar Benjamin Hansen, C.K. Aarhus, 0 point
  9. Alexander Solgaard Nielsen, Cykling Odense, 0 point
  10. Svend Helleshøj Buch, C.K. Aarhus, 0 point

Senior C

Spurtløb

  1. Jan Birke Lyngbye, C.K. Aarhus
  2. Jens Frederik Hesse Thomsen, C.K. Aarhus
  3. Lars Anderson, Kerteminde C.K.
  4. Thorbjørn Sørensen, C.K. Aarhus
  5. Michael Elstoft, Kerteminde C.K.
  6. Martin Steffensen, Kerteminde C.K.
  7. Niels Bjørnsteen, Squadra Molteni

Udskilningsløb

  1. Jens Frederik Hesse Thomsen, C.K. Aarhus
  2. Martin Steffensen, Kerteminde C.K.
  3. Lars Anderson, Kerteminde C.K.
  4. Thorbjørn Sørensen, C.K. Aarhus
  5. Jan Birke Lyngbye, C.K. Aarhus
  6. Michael Elstoft, Kerteminde C.K.
  7. Niels Bjørnsteen, Squadra Molteni

Linjeløb

  1. Michael Elstoft, Kerteminde C.K.
  2. Lars Anderson, Kerteminde C.K.
  3. Jens Frederik Hesse Thomsen, C.K. Aarhus
  4. Thorbjørn Sørensen, C.K. Aarhus
  5. Martin Steffensen, Kerteminde C.K.
  6. Niels Bjørnsteen, Squadra Molteni
  7. Jan Birke Lyngbye, C.K. Aarhus

Samlet Stilling

  1. Jens Frederik Hesse Thomsen, C.K. Aarhus, 12 point
  2. Lars Anderson, Kerteminde C.K., 10 point
  3. Michael Elstoft, Kerteminde C.K., 6 point
  4. Thorbjørn Sørensen, C.K. Aarhus, 6 point
  5. Jan Birke Lyngbye, C.K. Aarhus, 6 point
  6. Martin Steffensen, Kerteminde C.K., 5 point
  7. Niels Bjørnsteen, Squadra Molteni, 0 point

U15

Udskilningsløb

  1. Mathias Møller Jørgensen
  2. Frederik Bjørn Sørensen
  3. Rasmus Perto
  4. Peter Verdi
  5. Oscar Munk-Olsen
  6. Mads Nadhazi Almstrup
  7. Malte Aaskov Pallesen

Pointløb

  1. Mathias Møller Jørgensen, 20 point
  2. Frederik Bjørn Sørensen, 11 point
  3. Peter Verdi, 9 point
  4. Rasmus Perto, 4 point
  5. Oscar Munk-Olsen, 0 point
  6. Malte Aaskov Pallesen, 0 point
  7. Mads Nadhazi Almstrup, 0 point

Linjeløb

  1. Mathias Møller Jørgensen
  2. Frederik Bjørn Sørensen
  3. Peter Verdi
  4. Rasmus Perto
  5. Malte Aaskov Pallesen
  6. Oscar Munk-Olsen
  7. Mads Nadhazi Almstrup

Samlet Stilling

  1. Mathias Møller Jørgensen, 15 point
  2. Frederik Bjørn Sørensen, 12 point
  3. Peter Verdi, 8 point
  4. Rasmus Perto, 7 point
  5. Oscar Munk-Olsen, 2 point
  6. Malte Aaskov Pallesen, 1 point
  7. Mads Nadhazi Almstrup, 0 point

U11 & U13

Udskilningsløb

  1. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  2. Silas Steensen
  3. Jens Bak Bjerregaard
  4. Magnus Obitsø Forsberg
  5. Malthe Obitsø Forsberg

Scratchløb

  1. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  2. Magnus Obitsø Forsberg
  3. Jens Bak Bjerregaard
  4. Silas Steensen
  5. Malthe Obitsø Forsberg

Linjeløb

  1. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  2. Jens Bak Bjerregaard
  3. Silas Steensen
  4. Magnus Obitsø Forsberg
  5. Malthe Obitsø Forsberg

Samlet Stilling

  1. Astrid Marie Bjørn Sørensen, 15 point
  2. Jens Bak Bjerregaard, 10 point
  3. Silas Steensen, 9 point
  4. Magnus Obitsø Forsberg, 8 point
  5. Malthe Obitsø Forsberg, 3 point
Share.

About Author

Leave A Reply