#aarhusbanen – Følg os på de sociale medier!

Jørgen Leths Æresløb 2017 – Resultater

0

Aarhus By’s Grand Prix

Kvalifikation: 200-meter med flyvende start

Placering: nr.: Navn: Tid:
1 2 Morten Høgh Abel Jensen 0:11,309
2 1 William Rimkratt-Milkowski (København) 0:11,343
3 5 Jakob Joensen (København) 0:11,399
4 8 Stijn Geluk (Holland) 0:11,580
5 3 Michael Veen (Holland) 0:11,987
6 16 Rasmus Søgaard 0:12,198
7 9 Johan Tiedemann Langballe 0:12,254
8 12 Jeppe Aaskov Pallesen 0:12,255
9 4 Jon Even Corneliussen (Norge) 0:12,268
10 7 Svend Helleshøj Buch 0:12,493
11 11 Danny Bak Pedersen 0:12,534
12 10 Jørgen Sneisen (Norge) 0:12,599
13 15 Jakob Frandsen 0:12,623
14 17 Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej 0:12,650
15 13 Remon Kneist (Holland) 0:12,801
16 6 Jazper van den Ende (Holland) 0:12,810
17 14 Morten Østerkjærhus 0:13,358

1/8 – Finaler

Heat 1

Placering: nr.: Navn:
1 2 Morten Høgh Abel Jensen
 2 18 Morten Østerkjærhus

Heat 2

Placering: nr.: Navn:
1 1 William Rimkratt-Milkowski (København)
 2 14 Jazper van den Ende (Holland)

Heat 3

Placering: nr.: Navn:
1 5 Stijn Geluk (Holland)
 2 6 Remon Kneist (Holland)

Heat 4

Placering: nr.: Navn:
1 8 Michael Veen (Holland)
 2 13 Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej

Heat 5

Placering: nr.: Navn:
1 3 Rasmus Søgaard
 2 17 Jakob Frandsen

Heat 6

Placering: nr.: Navn:
1 16 Johan Tiedemann Langballe
 2 15 Jørgen Sneisen (Norge)

Heat 7

Placering: nr.: Navn:
 1 10 Danny Bak Pedersen
2 9 Jeppe Aaskov Pallesen

Heat 8

Placering: nr.: Navn:
1 12 Jon Even Corneliussen (Norge)
 2 11 Svend Helleshøj Buch

1/4 – Finaler

Heat 1

Placering: nr.: Navn:
1 2 Morten Høgh Abel Jensen
 2 12 Jon Even Corneliussen (Norge)

Heat 2

Placering: nr.: Navn:
1 1 William Rimkratt-Milkowski (København)
2 10 Danny Bak Pedersen

Heat 3

Placering: nr.: Navn:
1 5 Stijn Geluk (Holland)
2 16 Johan Tiedemann Langballe

Heat 4

Placering nr.: Navn:
1 3 Rasmus Søgaard
2 8 Michael Veen (Holland)

1/2 – Finaler

Match 1

Placering: nr.: Navn: Point:
1 3 Rasmus Søgaard 2
2 2 Morten Høgh Abel Jensen 1

Match 2

Placering: nr.: Navn: Point:
1 1 William Rimkratt-Milkowski (København) 2
2 5 Stijn Geluk (Holland) 0

Petit Prix

Placering: nr.: Navn: Point:
1 12 Johan Tiedemann Langballe 7
2 10 Danny Bak Pedersen 6
3 8 Michael Veen (Holland) 5
4 12 Jon Even Corneliussen (Norge) 0

2’ernes Finale

Placering: nr.: Navn: Point:
1 2 Morten Høgh Abel Jensen 2
2 5 Stijn Geluk (Holland) 1

1’ernes Finale

Placering: nr.: Navn: Point:
1 1 William Rimkratt-Milkowski (København) 2
2 3 Rasmus Søgaard 0

Sprinter Omnium

Scratch løb over 1 omgang + 33 meter

Placering: nr.: Navn:
1 10 Jørgen Sneisen (Norge)
2 18 Anders Lilliendal (Odense)
3 7 Svend Helleshøj Buch
4 6 Jazper van den Ende (Holland)
5 12 Jeppe Aaskov Pallesen
6 14 Morten Østerkjærhus
7 13 Remon Kneist (Holland)
8 17 Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej
9 15 Jakob Frandsen

Keirin

Placering: nr.: Navn:
1 18 Anders Lilliendal (Odense)
2 12 Jeppe Aaskov Pallesen
3 15 Jakob Frandsen
4 7 Svend Helleshøj Buch
5 14 Morten Østerkjærhus
6 6 Jazper van den Ende (Holland)
 DNF 10 Jørgen Sneisen (Norge)
 DNF 13 Remon Kneist (Holland)
 DNF 17 Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej

Pointløb over 12 omgange

Placering: nr.: Navn: Point:
1 15 Jakob Frandsen 42
2 12 Jeppe Aaskov Pallesen 37
3 18 Anders Lilliendal (Odense) 36
4 14 Morten Østerkjærhus 9
5 7 Svend Helleshøj Buch 2
DNS 6 Jazper van den Ende (Holland) 0
DNS 10 Jørgen Sneisen (Norge) 0
DNS 13 Remon Kneist (Holland) 0
DNS 17 Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej 0

Samlet Sprinter Omnium

Placering: nr.: Navn: Point:
1 18 Anders Lilliendal (Odense) 12
2 12 Jeppe Aaskov Pallesen 9
3 15 Jakob Frandsen 8
4 7 Svend Helleshøj Buch 6
5 10 Jørgen Sneisen (Norge) 5
6 14 Morten Østerkjærhus 3
7 6 Jazper van den Ende (Holland) 2
8 13 Remon Kneist (Holland) 0
9 17 Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej 0

Senior Omnium

Pointløb over 15 omgange

Placering: nr.: Navn: Point:
1 22 Jakob Albertsen 43
2 24 Mads Bak Bjerregaard 17
3 23 Ruben Zilas Larsen 8
4 27 Anika Rasmussen (Odense) 5
5 21 Sine Lysdahl -18

Linjeløb over 6 omgange

Placering: nr.: Navn:
1 24 Mads Bak Bjerregaard
2 22 Jakob Albertsen
3 23 Ruben Zilas Larsen
4 27 Anika Rasmussen (Odense)
 DNS 21 Sine Lysdahl

Udskilningsløb

Placering: nr.: Navn:
1 22 Jakob Albertsen
2 24 Mads Bak Bjerregaard
3 27 Anika Rasmussen (Odense)
4 23 Ruben Zilas Larsen
 DNS 21 Sine Lysdahl

Samlet Omnium

Placering: nr.: Navn: Point:
1 22 Jakob Albertsen 14
2 24 Mads Bak Bjerregaard 13
3 23 Ruben Zilas Larsen 8
4 27 Anika Rasmussen (Odense) 7
5 21 Sine Lysdahl 1

U15

Udskilningsløb

Placering: nr.: Navn:
1 66 Aksel Klinge (Odense)
2 64 Casper Kaysen
3 63 Cedar Benjamin Hansen

Spurtløb

Placering: nr.: Navn:
1 66 Aksel Klinge (Odense)
2 64 Casper Kaysen
3 63 Cedar Benjamin Hansen

Linjeløb

Placering: nr.: Navn:
1 66 Aksel Klinge (Odense)
2 64 Casper Kaysen
3 63 Cedar Benjamin Hansen

Samlet Stilling

Placering: nr.: Navn: Point:
1 66 Aksel Klinge (Odense) 15
2 64 Casper Kaysen 12
3 63 Cedar Benjamin Hansen 9

U11 & U13

Linjeløb

Placering: nr.: Navn:
1 78 Jens Bak Bjerregaard
2 77 Claudia Mygdam Mikkelsen
3 73 Magnus Obitsø Forsberg
4 71 Noah Wulff
5 81 Malthe Obitsø Forsberg

Udskilningsløb

Placering: nr.: Navn:
1 71 Noah Wulff
2 78 Jens Bak Bjerregaard
3 77 Claudia Mygdam Mikkelsen
4 73 Magnus Obitsø Forsberg
5 81 Malthe Obitsø Forsberg

Tempoløb

Placering: nr.: Navn: Point:
1 71 Noah Wulff 10
2 78 Jens Bak Bjerregaard 4
3 77 Claudia Mygdam Mikkelsen 1
4 73 Magnus Obitsø Forsberg 0
5 81 Malthe Obitsø Forsberg 0

Samlet Stilling

Placering: nr.: Navn: Point:
1 78 Jens Bak Bjerregaard 13
2 71 Noah Wulff 12
3 77 Claudia Mygdam Mikkelsen 10
4 73 Magnus Obitsø Forsberg 7
5 81 Malthe Obitsø Forsberg 3

1.000 meter handikap

Placering: nr.: Navn:
1 63 Malthe Obitsø Forsberg
2 66 Aksel Klinge (Odense)
3 64 Casper Kaysen
[/toggle]

Sprint Grand Prix

Indledende Heats

  1. Heat
    1. Nicklas O. Pedersen
    2. Jacob Frandsen
  2. Heat
    1. Morten Høgh Abel Jensen
    2. Claus Kristensen
  3. Heat
    1. Michael Berling
    2. Eskil Vammen
  4. Heat
    1. Florian Schneider (Østrig)
    2. Jens Frederik Hesse Thomsen
  5. Heat
    • Matchen mellem Preben Larsen (Sverige) og Kim Birkkær måtte afbrydes af regn.
Aflyst pga. regn

Elite Parløb

  1. Michael Berling / Martin Mortensen
  2. Jesper Mørkøv / Thorlak Franck
  3. Mads Bugge Andersen / Nicklas O. Pedersen

Elite Parløb

  1. Christian Ranneries / Thorlak Franck
  2. Jesper Mørkøv / Martin Mortensen
  3. Andreas Holm Gylling / Simon Bigum
Share.

About Author

Formand for Aarhus Cyklebane

Leave A Reply