Aarhus By’s Grand Prix

Liste over top 3 ved Aarhus By’s Grand Prix.

1922

  1. Oscar Guldager (København)
  2. Robert Hansen (København)
  3. Georg Clausen (København)

1923

  1. Willy Falck Hansen (København)
  2. Willy E. Nielsen
  3. Oscar Guldager (København)

1924

  1. Robert Hansen (København)
  2. Francesco del Grosso (Italien)
  3. Harry Andersen

1925

  1. Edmund Hansen (København)
  2. August Petersen
  3. Niels Jørgensen

1926

  1. Willy Falck Hansen (København)
  2. Robert Jensen (København)
  3. Alexander Isager

1927

  1. Oscar Guldager (København)
  2. Willy Larsen (København)
  3. Gabriel Jørgensen (Esbjerg)

1928

  1. Oscar Guldager (København)
  2. Henry Jørgensen (København)
  3. Christian Jensen (Esbjerg)

1929

  1. Richard Knudsen (København)
  2. Henry Jørgensen (København)
  3. Valdemar Mølgaard

1930

  1. Einer Nielsen (København)
  2. Henry Jørgensen (København)
  3. Erland Christensen (København)

1931

  1. Helge Harder (København)
  2. Willy Gervin (København)
  3. Børge Jantzen

1932

  1. Helge Harder (København)
  2. Werner Walther (Schweiz)
  3. Harald Christensen (København)

1933

  1. Carl Holm Petersen
  2. Kaj Nielsen
  3. Einer Olsen (København)

1934

  1. Einer Olsen (København)
  2. Christian Ree Andersen (København)
  3. Carl Holm Petersen

1935

  1. Einer Olsen (København)
  2. Carl Holm Petersen
  3. Arne Voss (København)

1936

  1. Dissing Rasmussen (København)
  2. Bjørn Stieler (København)
  3. Gunnar Lippke (København)

1937

  1. Hans Christian Nielsen (København)
  2. Palle Høltzer (København)
  3. Hans Saugmann

1938

  1. Hans Christian Nielsen (København)
  2. Carl Johan Gené (København)
  3. Charley Schmidt

1939

  1. Gerhard Purann (Tyskland)
  2. Hermann Ganz (Schweiz)
  3. Carl Johan Gené (København)

1940

  1. Rupert Christensen (København)
  2. Heron Mariager
  3. Bruno Eriksen (København)

1941

  1. Carl Koblauch (København)
  2. Heron Mariager
  3. Thomas W. Larsen (København)

1942

  1. Heron Mariager
  2. Hans Saugmann
  3. Henry K. Nielsen (København)

1943

  1. Heron Mariager
  2. Helmer Nielsen
  3. Henry K. Nielsen (København)

1944

  1. Axel Schandorff (København)
  2. Henry K. Nielsen (København)
  3. Børge Mortensen

1945

  1. Jens Aage Nielsen
  2. Kay Werner Nielsen
  3. John Jensen

1946

  1. Oscar Plattner (Schweiz)
  2. Jens Aage Nielsen
  3. Axel Schandorff (København)

1947

  1. Axel Schandorff (København)
  2. Raymond Pauwels (Belgien)
  3. Jens Aage Nielsen

 1948

  1. Axel Schandorff (København)
  2. Heron Mariager
  3. Eugen Kamber (Schweiz)

1949

  1. Eugen Kamber (Schweiz)
  2. Alan Bannister (England)
  3. Jack Heid (USA)

1950

  1. Franck Le Normand (Frankrig)
  2. Walther Iseli (Schweiz)
  3. Pierre Gosselin (Frankrig)

1951

  1. Johannes Hijzelendoorn (Holland)
  2. Alfred Arber (Schweiz)
  3. Jens Juul Eriksen

1952

  1. Werner Potzernheim (Tyskland)
  2. Stefaan Martens (Belgien)
  3. Gentil Saelens (Belgien)

1953

  1. André Gruchet (Frankrig)
  2. Johannes Hijzelendoorn (Holland)
  3. Werner Potzernheim (Tyskland)

1954

  1. Cyril Peacock (England)
  2. John Tressider (Australien)
  3. Roger Gaignard (Frankrig)

1955

  1. Lloyd Binch (England)
  2. John Tressider (Australien)
  3. Cesare Pinarello (Italien)

1956

  1. Guiseppe Ogna (Italien)
  2. Michel Rousseau (Frankrig)
  3. André Gruchet (Frankrig)

1957

  1. Guglielmo Pesenti (Italien)
  2. Valentino Gasparella (Italien)
  3. Michel Rousseau (Frankrig)

1958

  1. Valentino Gasparella (Italien)
  2. Sante Gaiardoni (Italien)
  3. Sante Lombardi (Italien)

1959

  1. Barry Coster (Australien)
  2. Günter Kaslowski (Tyskland)
  3. Leo Sterckx (Belgien)

1960

  1. August Rieke (Tyskland)
  2. Allan Kert (København)
  3. Leo Sterckx (Belgien)

1961

  1. Sergio Bianchetto (Italien)
  2. Giuseppe Beghetto (Italien)
  3. Flemming Jensen (København)

1962

  1. Zbyslaw Zajac (Polen)
  2. Sergio Bianchetto (Italien)
  3. Angelo Damiano (Italien)

1963

  1. Ronald Baensch (Australien)
  2. Per Sarto
  3. Niels Fredborg

1964

  1. Angelo Damiano (Italien)
  2. Giovanni Pettenella (Italien)
  3. Piet van der Touw (Holland)

1965

  1. Niels Fredborg
  2. Peder Pedersen (Odense)
  3. Daniel Morelon (Frankrig)

1966

  1. Daniel Morelon (Frankrig)
  2. Pierre Trentin (Frankrig)
  3. Omari Phakadze (Sovjet)

1967

  • Aflyst pga. regn.

 

1968

  1. Daniel Morelon (Frankrig)
  2. Omari Phakadze (Sovjet)
  3. Niels Fredborg

1969

  • Aflyst pga. afbud.

 

1970

  1. Daniel Morelon (Frankrig)
  2. Peder Pedersen (København)
  3. Gerard Quintyn (Frankrig)

1971

  1. John Nicholson (Australien)
  2. Andre Poletaew (Sovjet)
  3. Daniel Morelon (Frankrig) og Omari Phakadze (Sovjet)

1972

  1. Daniel Morelon (Frankrig)
  2. Gerard Quintyn (Frankrig)
  3. John Nicholson (Australien)

1973

  1. Daniel Morelon (Frankrig)
  2. John Nicholson (Australien)
  3. Niels Fredborg

1974

  • Aflyst pga. regn

 

1975

  1. Daniel Morelon (Frankrig)
  2. Anton Tkac (Tjekkoslovakiet)
  3. Alex Pontet (Frankrig)

1976

  1. Anton Tkac (Tjekkoslovakiet)
  2. Miroslav Vymazal (Tjekkoslovakiet)
  3. Sergei Krawzow (Sovjet)

1977

  1. Yoshikazo Cho (Japan)
  2. Daniel Morelon (Frankrig)
  3. Alexander Voronin (Sovjet)

1978

  1. Anton Tkac (Tjekkoslovakiet)
  2. Yave Cahard (Frankrig)
  3. Gordon Singleton (Canada)

1979

  1. Anton Tkac (Tjekkoslovakiet)
  2. Miroslav Vymazal (Tjekkoslovakiet)
  3. Frank Depine (Frankrig)

1980

  1. Lou van der Veldt (Holland)
  2. Anton Tkac (Tjekkoslovakiet)
  3. Frank H. Jørgensen

1981

  1. Freddy Schmidtke (Tyskland)
  2. Henrik Saleé (København)
  3. Aleksander Panfilov (Sovjet)

1982

  1. Lutz Hesslich (DDR)
  2. Vratislav Sustr (Tjekkoslovakiet)
  3. Olaf Arndt (DDR)

1983

  1. Vratislav Sustr (Tjekkoslovakiet)
  2. Gerhard Scheller (Tyskland)
  3. Chris Wilson (Australien)

1984

  1. Lutz Hesslich (DDR)
  2. Michael Hübner (DDR)
  3. Vratislav Sustr (Tjekkoslovakiet)

1985

  1. Michael Hübner (DDR)
  2. Ralf Kushy (DDR)
  3. Vratislav Sustr (Tjekkoslovakiet)

1986

  • Ikke afholdt

 

1987*

  1. Michael Hübner (DDR)
  2. Lutz Hesslich (DDR)
  3. Denis Lemyre (Frankrig)

1988

  1. Lutz Hesslich (DDR)
  2. Eyk Pokorny (DDR)
  3. Frank Weber (Tyskland)

1989

  1. Jose Moreno Perinan (Spanien)
  2. Igor Tjenskij (Sovjet)
  3. Denis Lemyre (Frankrig)

1990

  1. Curtis Harnett (Canada)
  2. Michael Hübner (DDR)
  3. Sergei Ignatov (Sovjet)

1991

  1. Curtis Harnett (Canada)
  2. Eyk Pokorny (Tyskland)
  3. Jaroslav Jerabek (Tjekkoslovakiet)

1992

  1. Gary Neiwand (Australien)
  2. Denis Lemyre (Frankrig)
  3. Curtis Harnett (Canada)

1993

  1. Florian Rousseau (Frankrig)
  2. Alexey Zinoviev (Rusland)
  3. Fabrice Colas (Frankrig)

2015

  1. Bernhard Franzpötter (København)
  2. William Rimkratt-Milkowski (København)
  3. Kim Bo Jensen (København)

2016

  1. William Rimkratt-MIlkowski (København)
  2. Rasmus Søgaard
  3. Morten Høgh Abel Jensen

2017

  1. William Rimkratt-MIlkowski (København)
  2. Rasmus Søgaard
  3. Rasmus Nejrup (København)

2018

  1. William Rimkratt-MIlkowski (København)
  2. Tim Bendtsen (København)
  3. Marcel Laurenz (Tyskland)

2019

  1. Marcel Laurenz (Tyskland)
  2. Tim Bendtsen (København)
  3. Otto Strandquist (Sverige)

* 1987: Pga. regn er den indlende 200 meter tidskørsel grundlaget for det samlede resultat. Her satte Michael Hübner bane rekord i tiden 10.75.

Fra det første Grand Prix i 1922. Fra venstre nr. 1 Oscar Guldager, nr. 2 Robert Hansen og nr. 3 Georg Clausen.

Fra det første Grand Prix i 1922. Fra venstre nr. 1 Oscar Guldager, nr. 2 Robert Hansen og nr. 3 Georg Clausen. Oscar Guldager vandt ligeledes Grand Prix’erne i 1927 og 1928. Robert Hansen vandt Grand Prix’et i 1924.

 

Willy Falck Hansen, Grand Prix vinder 1923.

Willy Falck Hansen, Grand Prix vinder 1923 og 1926.

Richard Knudsen, Grand Prix vinder 1929.

Richard Knudsen, Grand Prix vinder 1929.

Helge Harder, Grand Prix vinder 1931 og 1932.

Helge Harder, Grand Prix vinder 1931 og 1932.

Carl Holm Petersen, Grand Prix vinder 1933.

Carl Holm Petersen, Grand Prix vinder 1933.

Grand Prix 1936: 1. Dissing Rasmussen 2. Bjørn Stieler 3. Gunnar Liepke

Grand Prix 1936:
1. Dissing Rasmussen
2. Bjørn Stieler
3. Gunnar Liepke

Gerhard Purann (Tyskland), første udenlandske Grand Prix vinder 1939.

Gerhard Purann Tyskland, første udenlandske Grand Prix vinder 1939.

 

Rupert Christensen, Grand Prix vinder 1940.

Rupert Christensen, Grand Prix vinder 1940.

Carl Koblauch, Grand Prix vinder 1941.

Carl Koblauch, Grand Prix vinder 1941.

Heron Mariager, Grand Prix vinder 1942 og 1943.

Heron Mariager, Grand Prix vinder 1942 og 1943.

Axel Schandorff, Grand Prix vinder 1944, 1947 og 1948.

Axel Schandorff, Grand Prix vinder 1944, 1947 og 1948.

Oscar Plattner Schweiz, Grand Prix vinder 1946.

Oscar Plattner Schweiz, Grand Prix vinder 1946.

Eugen Kamber Schweiz, Grand Prix vinder 1949.

Eugen Kamber Schweiz, Grand Prix vinder 1949.

Werner Potzernheim Grand Prix vinder 1952.

Werner Potzernheim Tyskland, Grand Prix vinder 1952.

Lloyd Binch England, Grand Prix vinder 1955.

Lloyd Binch England, Grand Prix vinder 1955.

Giuseppa Ogna Italien, Grand Prix vinder 1956.

Giuseppa Ogna Italien, Grand Prix vinder 1956.

Guglielmo Pesenti, Grand Prix vinder 1957.

Guglielmo Pesenti Italien, Grand Prix vinder 1957.

Valentino Gasparella Italien, Grand Prix vinder 1958.

Valentino Gasparella Italien, Grand Prix vinder 1958.

Zbyslaw Zajac Polen, vinder 1962.

Zbyslaw Zajac Polen, Grand Prix vinder 1962.

Ronald Baensch, Grand Prix vinder 1963.

Ronald Baensch Australien, Grand Prix vinder 1963.

 

Angelo Damiano, Grand Prix vinder 1964.

Angelo Damiano Italien, Grand Prix vinder 1964.

 

Niels Fredborg, Grand Prix vinder 1965.

Niels Fredborg, Grand Prix vinder 1965.

 

Daniel Morelon Frankrig, Grand Prix vinder 1966, 1968, 1970, 1972, 1973 og 1975.

Daniel Morelon Frankrig, Grand Prix vinder 1966, 1968, 1970, 1972, 1973 og 1975.

 

Anton Tkac, Grand Prix vinder 1976, 1978 og 1979.

Anton Tkac Tjekkoslovakiet, Grand Prix vinder 1976, 1978 og 1979.

 

Lutz Hesslich, Grand Prix vinder 1982, 1984 og 1988.

Lutz Hesslich D.D.R., Grand Prix vinder 1982, 1984 og 1988.

 

Vratislav Sustr, Grand Prix vinder 1983.

Vratislav Sustr Tjekkoslovakiet, Grand Prix vinder 1983.

 

Michael Hubner, Grand Prix vinder 1985 og 1987.

Michael Hubner D.D.R., Grand Prix vinder 1985 og 1987.

 

Curtis Harnett, Grand Prix vinder 1990 og 1991.

Curtis Harnett Canada, Grand Prix vinder 1990 og 1991.

 

Gary Neiwand, Grand Prix vinder 1992.

Gary Neiwand Australien, Grand Prix vinder 1992.

 

Florian Rousseau, Grand Prix vinder 1993.

Florian Rousseau Frankrig, Grand Prix vinder 1993.

 

Bernhard Franzpötter, Grand Prix vinder 2015.

Bernhard Franzpötter, Grand Prix vinder 2015.

 

Top 4 2016: William Rimkratt-Milkowski, Rasmus Søgaard, Morten Høgh Abel Jensen og Stijn Geluk (Holland).

Top 4 2016: William Rimkratt-Milkowski, Rasmus Søgaard, Morten Høgh Abel Jensen og Stijn Geluk (Holland).