#aarhusbanen – Følg os på de sociale medier!

Aarhus Cyklebane Medaljer

Aarhus cyklebane har i hele sin levetid dannet hjemmebane for baneryttere fra hele Jylland. Gennem tiderne har mange af disse jyske ryttere hentet mange flotte resultater i udenlandske løb, ikke mindst ved store mesterskaber. Herunder kan du finde en liste med jyske baneryttere som har haft til hjemme på Aarhus cyklebane og samtidig vundet medaljer ved internationale mesterskaber. Listen beskriver samtidig rytterens hjemby, uanset hvilke klubtilhørsforhold rytteren måtte have haft.

  • 2008:
    Sølv: Michael Færk Kristensen (Hobro) og Jens Erik Madsen (Randers), Holdforfølgelsesløb.

    1992:
    Bronze: Klaus Kynde (Aarhus), Holdforfølgelsesløb.

    1976:
    Bronze: Gert Frank (Hobro), 100 km Holdløb landevej.
    Bronze: Niels Fredborg (Odder), 1.000 meter på tid.

    1972:
    Guld: Niels Fredborg (Odder), 1.000 meter på tid.

    1968:
    Guld: Gunnar Asmussen (Aarhus), Holdforfølgelsesløb.
    Sølv: Niels Fredborg (Odder), 1.000 meter på tid.

  • 2019:
    Sølv: Jule Leth (Mårslet), Parløb

    2009:
    Guld: Michael Færk Kristensen (Hobro) og Jens Erik Madsen (Randers), Holdforfølgelsesløb.

    2008:
    Sølv: Michael Færk Kristensen (Hobro) og Jens Erik Madsen (Randers), Holdforfølgelsesløb.

    2007:
    Bronze: Jens Erik Madsen (Randers), Holdforfølgelsesløb.

    2001:
    Guld: Erling Laursen, Pointløb, veteran.

    2000:
    Guld: Peter Tranbjerg, Sprint, veteran.

    1999:
    Guld: Peter Tranbjerg, Sprint, veteran.

    1997:
    Guld: Karl Erik Jensen (Randers), Individuelt Forfølgelsesløb, veteran.

    1993:
    Bronze: Klaus Kynde (Aarhus), Holdforfølgelsesløb.

    1985:
    Bronze: Johnny Franck (Viby J), 1.000 meter på tid, junior.

    1984:
    Bronze: Klaus Kynde (Aarhus) og Johnny Franck (Viby J), Holdforfølgelsesløb, junior.

    1983:
    Guld: Klaus Kynde (Aarhus), Holdforfølgelsesløb, junior.

    1980:
    Bronze: Niels Fredborg (Odder), Keirin Professionelle.

    1970:
    Guld: Niels Fredborg (Odder), 1.000 meter på tid.

    1968:
    Guld: Niels Fredborg (Odder), 1.000 meter på tid.
    Sølv: Niels Fredborg (Odder), Sprint.

    1967:
    Guld: Niels Fredborg (Odder), 1.000 meter på tid.

    1956:
    Bronze: Kay Werner Nielsen (Aarhus), Individuelt Forfølgelsesløb Professionelle.

    1953:
    Sølv: Kay Werner Nielsen (Aarhus), Individuelt Forfølgelsesløb Professionelle.

    1951:
    Bronze: Kay Werner Nielsen (Aarhus), Individuelt Forfølgelsesløb Professionelle.

    1946:
    Sølv: Børge Gissel (Viby J), Individuelt Forfølgelsesløb.

  • 2019:
    Guld: Julie Leth (Mårslet), Parløb

    2018:
    Guld: Julie Leth (Mårslet), Parløb.

    2004:
    Sølv: Michael Berling (Tranbjerg), Parløb, U23.
    Sølv: Kim Marius Nielsen (Hobro), Scratchløb, junior.
    Bronze: Jens Erik Madsen (Randers), Parløb.

    1987:
    Bronze: Gert Frank (Hobro), Parløb.

    1985:
    Guld: Gert Frank (Hobro), Parløb.

    1984:
    Guld: Gert Frank (Hobro), Derny.

    1983:
    Guld: Gert Frank (Hobro), Parløb.
    Sølv: Gert Frank (Hobro), Omnium.

    1982:
    Guld: Gert Frank (Hobro), Omnium.
    Sølv: Gert Frank (Hobro), Derny.
    Sølv: Gert Frank (Hobro), Parløb.

    1981:
    Guld: Gert Frank (Hobro), Parløb.

    1977:
    Sølv: Gert Frank (Hobro), Parløb.

    1976:
    Sølv: Niels Fredborg (Odder), Sprint.

    1974:
    Sølv: Gert Frank (Hobro), 70 km Holdløb landevej, junior.

    1959:
    Sølv: Kay Werner Nielsen (Aarhus), Parløb.

    1957:
    Bronze: Kay Werner Nielsen (Aarhus), Parløb.

  • 2019:
    Sølv: William Levy Blume, Pointløb
    Bronze: 
    Nils Lau Nyborg Broge, Pointløb

    2018:
    Sølv: Rasmus Søgaard, Keirin.
    Sølv: Rasmus Søgaard, Jakob Frandsen og Nils Lau Nyborg Broge, Holdsprint.
    Bronze: Nils Lau Nyborg Broge og Jakob Frandsen, Parløb.
    Bronze: Svend Helleshøj Buch, Nicklas O. Pedersen og Johan Tiedemann Langballe, Holdsprint.

    2017:
    Bronze: Rasmus Søgaard, sprint.
    Bronze: Lasse Eland, Rasmus Søgaard, Nils Lau Nyborg Broge og Jakob Frandsen, Holdforfølgelsesløb.

    2016:
    Sølv: Morten Høgh Abel Jensen, Sprint.

    2015:
    Bronze: Johan Tiedemann Langballe, Nicklas O. Pedersen og Morten Høeg Abel Jensen, Holdforfølgelsesløb.

    2014:
    Sølv: Johan Tiedemann Langballe, Johannes Ollerup Sall, Andreas Gylling og Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.

    2010:
    Guld: Jens Erik Madsen, Scratchløb.
    Sølv
    : Jens Erik Madsen, Parløb
    Bronze
    : Jens Erik Madsen, Pointløb.

    2009:
    Guld: Jens Erik Madsen, 1.000 meter på tid.
    Sølv
    : Jens Erik Madsen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv: Michael Færk Kristensen, Parløb.
    Bronze: Michael Berling, Pointløb.
    Bronze: Jens Erik Madsen, Scratchløb.
    Bronze: Michael Færk Kristensen, Individuelt Forfølgelsesløb.

    2008:
    Sølv: Jens Erik Madsen, Michael Færk Kristensen og Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze: Michael Færk Kristensen, 1.000 meter på tid.

    2007:
    Sølv: Jens Erik Madsen, Parløb.
    Sølv: 
    Michael Færk Kristensen og Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze
    : Michael Færk Kristensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Michael Berling, Parløb.

    2006:
    Sølv: Jesper Schack, Sprint.
    Sølv:
    Morten Christiansen, Scratchløb.
    Sølv:
    Morten Christiansen og Michael Berling, Parløb.
    Sølv: 
    Jens Erik Madsen, Michael Færk Kristensen og Morten Christiansen, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze: Jens Erik Madsen, Individuelt Forfølgelsesløb.

    2005:
    Guld: Michael Berling, Parløb.
    Guld:
     Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze: Michael Berling, Pointløb.
    Bronze: Michael Berling, Scratchløb.
    Bronze
    : Jens Erik Madsen, Parløb.

    2004:
    Guld: Michael Berling, Parløb.
    Guld: 
    Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv: Jens Erik Madsen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv: Michael Berling, Pointløb.
    Sølv: Jens Erik Madsen, Parløb.
    Bronze: Michael Berling, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Michael Berling, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.

    Bronze: Claus Haldrup, 1.000 meter på tid.
    Bronze:
    Claus Haldrup, Sprint.
    Bronze:
    Jens Erik Madsen, Pointløb.
    Bronze
    : Jens Erik Madsen, Scratchløb.

    2003:
    Guld: Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Morten Christiansen, Pointløb.
    Sølv
    : Michael Berling, Parløb.
    Sølv: Jens Erik Madsen, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.
    Bronze
    : Gøren Jensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Michael Berling, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.
    Bronze: Max Nielsen, Pointløb.
    Bronze: Jens Erik Madsen, Parløb.
    Bronze: Gøren Jensen og Max Nielsen, Holdforfølgelsesløb.

    2002:

    Guld: Michael Berling, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.
    Guld
    : Morten Christiansen, Parløb.
    Sølv
    : Morten Christiansen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv
    : Jens Erik Madsen, Individuelt Forfølgelsesløb U23.
    Sølv: Jens Erik Madsen, Pointløb.
    Sølv: Jens Erik Madsen, Parløb.
    Sølv: Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze: Jens Erik Madsen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Michael Berling, Pointløb.
    Bronze: Morten Christiansen, Jens Erik Madsen, Gøren Jensen og Max Nielsen, Holdforfølgelsesløb.

    2001:
    Guld: Mads Christensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Guld: Thue H. Hansen, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.
    Guld: Mads Christensen, Parløb.
    Guld: Mads Christensen, Morten Christiansen og Dennis Rasmussen, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv: Bo Sommer, Sprint.
    Sølv: Dennis Rasmussen, Pointløb.
    Bronze: Morten Christiansen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Jacob Filipowicz, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.
    Bronze: Morten Christiansen og Dennis Rasmussen, Parløb.
    Bronze: Jens Erik Madsen, Jacob Filipowicz, Max Nielsen og Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.

    2000:
    Guld: Morten Christiansen, Thue H. Hansen, Jacob Filipowicz og Jens Erik Madsen, Holdforfølgelsesløb.
    Guld:
    Thue H. Hansen, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.
    Sølv: Bo Sommer, Sprint.
    Bronze: Dennis Rasmussen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Morten Christiansen, Parløb.
    Bronze: Jens Erik Madsen, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.
    Bronze: Dennis Rasmussen og Max Nielsen, Holdforfølgelsesløb.

    1999:
    Guld: Jens Erik Madsen og Jacob Filipowicz, Holdforfølgelsesløb.
    Guld
    : Jette Drachmann, Sprint.
    Guld: 
    Jette Drachmann, 500 meter på tid.
    Sølv: Morten Christiansen, Thue H. Hansen og Nicolai Palm, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze: Bo Sommer, Keirin.
    Bronze
    : Morten Christiansen, Parløb.

    1998:
    Guld: Jette Drachmann, Sprint.
    Guld:
    Jette Drachmann, 500 meter på tid.
    Bronze: Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.


    1997:
    Guld: Jette Drachmann, Sprint.
    Guld:
    Jette Drachmann, 500 meter på tid.
    Bronze: Thue H. Hansen, 1.000 meter på tid.
    Bronze:
    Bo Sommer, Sprint.
    Bronze:
    Jette Drachmann, Pointløb.

    1996:
    Guld: Jette Drachmann, Sprint.
    Guld:
    Jette Drachmann, 500 meter på tid.
    Sølv: Jesper Rasmussen, Sprint.
    Sølv: 
    Dennis Rasmussen, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze: Morten Christiansen, Nicolai Palm, Thue H. Hansen og Andreas Kloster, Holdforfølgelsesløb.

    1995:
    Guld: Jette Drachmann, Sprint.
    Sølv: Thue H. Hansen, 1.000 meter på tid.
    Sølv: 
    Jette Drachmann, 500 meter på tid.
    Sølv: Morten Christiansen, Jakob Nielsen, Nicolai Palm, Andreas Kloster og Thue H. Hansen, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze: Klaus Kynde, Pointløb.

    1994:
    Guld: Klaus Kynde, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv: Jette Drachmann, Sprint.
    Sølv: Jette Drachmann, 500 meter på tid.
    Bronze: Sanne Schmidt, Pointløb.

    1993:
    Sølv: Klaus Kynde, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv: Tayeb Braikia, 1.000 meter på tid.
    Sølv:
    Klaus Kynde, Pointløb.
    Sølv:
    Sanne Schmidt, Pointløb.
    Sølv: 
    Klaus Kynde, Dennis Rasmussen og Brian Dalgaard, Holdforfølgelsesløb.

    1992:
    Guld: Søren Sørensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Guld: Klaus Kynde, Pointløb.
    Sølv: Klaus Kynde, Tayeb Braikia og Martin Riis, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze: Klaus Kynde, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Tayeb Braikia, 1.000 meter på tid.
    Bronze: 
    Martin Rasmussen og Niels Sørensen, Holdforfølgelsesløb.

    1990:
    Sølv: Claus Thomsen, Pointløb.
    Sølv: Helle Sørensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Helle Sørensen, 1.000 meter på tid.

    1989:
    Sølv: Bjarne Rasmussen, Johnny Franck, Peter Meinert og Claus Thomsen, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Helle Sørensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Morten Rasmussen, Pointløb.
    Bronze:
    Helle Sørensen, 1.000 meter på tid.

    1987:
    Guld: Helle Sørensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Johnny Franck, 1.000 meter på tid.
    Bronze: 
    Johnny Franck, Niels Ole Hald, Lars Jensen og Frank Vang, Holdforfølgelsesløb.

    1986:
    Guld: John Niclasson, Pointløb.
    Guld:
    Helle Sørensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv:
    Johnny Franck, Sprint.
    Sølv: 
    Klaus Kynde og Johnny Franck, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze: Klaus Kynde, Pointløb.

    1984:
    Bronze: Gert Frank, Individuelt Forfølgelsesløb, Professionals.
    Bronze: 
    Klaus Kynde, Sonny Lundgren, Frank Wang og Johnny Franck, Holdforfølgelsesløb.

    1981:
    Guld: Mads Vagnby, Pointløb.
    Sølv: Frank H. Jørgensen, Sprint.
    Sølv:
    Gert Frank, Individuelt Forfølgelsesløb, Professionals.
    Bronze: Jan Møller, 1.000 meter på tid.
    Bronze: 
    Karsten Kure, Jan Haagensen, Frank H. Jørgensen og Sonny Lundgren, Holdforfølgelsesløb.

    1980:
    Guld: Gert Frank, Omnium, Professionals.
    Sølv: Frank H. Jørgensen, Sprint.
    Sølv: 
    Sonny Lungren, Karsten Kure, Jan Møller og Torben Christensen, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze: Karsten Kure, Individuelt Forfølgelsesløb.

    1979:
    Guld: Gert Frank, Individuelt Forfølgelsesløb, Professionals.
    Sølv:
    Frank H. Jørgensen, Sprint.
    Bronze: Kurt Frisch, Pointløb.
    Bronze: 
    Karsten Kure, Sonny Lungren, Frank H. Jørgensen og Jan Møller, Holdforfølgelsesløb.

    1978:
    Bronze: Gert Frank, Individuelt Forfølgelsesløb, Professionals.

    1977:
    Guld: Gert Frank, Individuelt Forfølgelsesløb, Professionals.
    Sølv:
    Niels Fredborg, Sprint, Professionals.
    Bronze: 
    Anders Aarestrup, Jan Haagensen, Sonny Lundgren og Karsten Kure, Holdforfølgelsesløb.

    1976:
    Guld: Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld: 
    Niels Fredborg, Gert Frank, Gunnar Asmussen og Kurt Frisch, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Niels Fredborg, Sprint.

    1975:
    Guld: Niels Fredborg, Sprint.
    Guld:
    Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Sølv: Gunnar Asmussen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv: Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Jan F. Pedersen og Max Strunge, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    Jan F. Pedersen, Sprint.

    1974:
    Guld: Niels Fredborg, Sprint.
    Guld
    : Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld: Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Jørn Lund og Jan F. Pedersen, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze: Jørn Lund, Individuelt Forfølgelsesløb.

    1973:
    Guld: Niels Fredborg og Gert Frank, Tandem.
    Sølv: Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Sølv:
    Jørn Lund, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze:
    Jan F. Pedersen, Sprint.
    Bronze: 
    Niels Fredborg, Jan F. Pedersen, Allan Hillers og Anker Wonsyld, Holdforfølgelsesløb.

    1972:
    Guld: Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld
    : Niels Fredborg og Gunner L. Jonsson, Tandem.
    Sølv:
    Niels Fredborg, Sprint.
    Sølv: 
    Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Gunner L. Jonsson og Thorkild Berg, Holdforfølgelsesløb.

    1971:
    Guld: Niels Fredborg og Gunner L. Jonsson, Tandem.
    Guld: 
    Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Gunner L. Jonsson og Poul Nielsen, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv
    : Niels Fredborg, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv: Jens Jørn Jensen og Jan F. Pedersen, Tandem.

    1970:
    Guld: Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld
    : Gunnar Asmussen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Guld: Niels Fredborg og Gunner L. Jonsson, Tandem.
    Guld: Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Gunner L. Jonsson og Poul Nielsen, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv: Niels Fredborg, Sprint.
    Sølv: Gunner L. Jonsson, Individuelt Forfølgelsesløb.

    1969:
    Guld: Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld
    : Niels Fredborg og Gunner L. Jonsson, Tandem.
    Guld: 
    Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Gunner L. Jonsson og Poul Nielsen, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Niels Fredborg, Sprint.
    Bronze:
    Gunnar Asmussen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze:
    Børge Andersen og Niels O. Kristensen, Tandem.

    1968:
    Guld: Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld:
    Niels Fredborg, Sprint.
    Guld
    : Niels Fredborg og Per Sarto, Tandem.
    Sølv:
    Børge Andersen og Niels O. Kristensen, Tandem.
    Sølv:
    Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Gunner L. Jonsson og Erling Laursen, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    Per Sarto, Sprint.
    Bronze:
    Gunnar Asmussen, Individuelt Forfølgelsesløb.

    1967:
    Guld: Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld
    : Niels Fredborg og Per Sarto, Tandem.
    Bronze:
    Gunnar Asmussen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze:
    Gunnar Asmussen, Gunner L. Jonsson, Finn Jensen og Henning Jensen, Holdforfølgelsesløb.

    1966:
    Guld: Niels Fredborg, Sprint.
    Guld
    : Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld
    : Niels Fredborg og Per Sarto, Tandem.
    Sølv: Holdforfølgelsesløb.

    1965:
    Bronze: Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Poul Nielsen og Ib Klostergaard, Holdforfølgelsesløb.

    1963:
    Guld: Niels Fredborg, Sprint.

    1962:
    Guld: Per Sarto, Sprint.
    Sølv:
    John Lundgren, Ib Sejersen, Mogens Eriksen, Svend Aage Christensen, Holdforfølgelsesløb.

    1958:
    Guld: Peer Therkelsen, individuelt forfølgelsesløb.

    1955:
    Guld: Ejvind Holmstrup, Sprint.

    1953:
    Sølv: Jens Juul Eriksen, Sprint

    1951:
    Sølv: Jens Juul Eriksen, Sprint

    1949:
    Bronze: Jens Aage Nielsen, Sprint.

    1948:
    Sølv: Børge Gissel, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Børge Mortensen, Individuelt Forfølgelsesløb.

    1947:
    Sølv: Børge Gissel, Individuelt Forfølgelsesløb.

    1946:
    Guld: Børge Gissel, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze:
    Helmer Nielsen, Sprint.

    1945:
    Guld: Børge Gissel, Individuelt Forfølgelsesløb.

    1944:
    Guld: Børge Gissel, Individuelt Forfølgelsesløb.

    1933:
    Guld: Helge Nielsen, Linjeløb over 3 km.

    1932:
    Sølv: Kaj Nielsen, Linjeløb over 3 km.

    1931:
    Bronze: Kaj Nielsen, Linjeløb over 3 km.

    1925:
    Guld: Niels Jørgensen, Linjeløb over 10 km.
    Bronze:
    Gerhard Friis, Linjeløb over 10 km.
    Bronze
    : Niels Jørgensen, Linjeløb over 3 km.

    1924:
    Guld: Niels Jørgensen, Linjeløb over 10 km.
    Sølv:
    August Petersen, Linjeløb over 10 km.
    Bronze
    : August Petersen, Linjeløb over 3 km.

    1923:
    Sølv: Willy E. Nielsen, Linjeløb over 3 km.