Aarhus Cyklebane Medaljer

Aarhus cyklebane har i hele sin levetid dannet hjemmebane for baneryttere fra hele Jylland. Gennem tiderne har mange af disse jyske ryttere hentet mange flotte resultater i udenlandske løb, ikke mindst ved store mesterskaber. Herunder kan du finde en liste med jyske baneryttere som har haft til hjemme på Aarhus cyklebane og samtidig vundet medaljer ved internationale mesterskaber. Listen beskriver samtidig rytterens hjemby, uanset hvilke klubtilhørsforhold rytteren måtte have haft.

  • 2008:
    Sølv: Michael Færk Kristensen (Hobro) og Jens Erik Madsen (Randers), Holdforfølgelsesløb.

    1992:
    Bronze: Klaus Kynde (Aarhus), Holdforfølgelsesløb.

    1976:
    Bronze: Gert Frank (Hobro), 100 km Holdløb landevej.
    Bronze: Niels Fredborg (Odder), 1.000 meter på tid.

    1972:
    Guld: Niels Fredborg (Odder), 1.000 meter på tid.

    1968:
    Guld: Gunnar Asmussen (Aarhus), Holdforfølgelsesløb.
    Sølv: Niels Fredborg (Odder), 1.000 meter på tid.

  • 2010:
    Guld: Julie Leth (Mårslet), Pointløb, junior damer.

    2009:
    Guld: Michael Færk Kristensen (Hobro) og Jens Erik Madsen (Randers), Holdforfølgelsesløb.

    2008:
    Sølv: Michael Færk Kristensen (Hobro) og Jens Erik Madsen (Randers), Holdforfølgelsesløb.

    2007:
    Bronze: Jens Erik Madsen (Randers), Holdforfølgelsesløb.

    2001:
    Guld: Erling Laursen, Pointløb, veteran.

    2000:
    Guld: Peter Tranbjerg, Sprint, veteran.

    1999:
    Guld: Peter Tranbjerg, Sprint, veteran.

    1998:
    Bronze: Thue Houlberg Hansen (Esbjerg), Individuelt Forfølgelsesløb, junior.

    1997:
    Guld: Karl Erik Jensen (Randers), Individuelt Forfølgelsesløb, veteran.
    Bronze: Morten Christiansen (Horsens), Pointløb, junior.

    1993:
    Bronze: Klaus Kynde (Aarhus), Holdforfølgelsesløb.

    1985:
    Bronze: Johnny Franck (Viby J), 1.000 meter på tid, junior.

    1984:
    Bronze: Klaus Kynde (Aarhus) og Johnny Franck (Viby J), Holdforfølgelsesløb, junior.

    1983:
    Guld: Klaus Kynde (Aarhus), Holdforfølgelsesløb, junior.

    1980:
    Bronze: Niels Fredborg (Odder), Keirin Professionelle.

    1970:
    Guld: Niels Fredborg (Odder), 1.000 meter på tid.

    1968:
    Guld: Niels Fredborg (Odder), 1.000 meter på tid.
    Sølv: Niels Fredborg (Odder), Sprint.

    1967:
    Guld: Niels Fredborg (Odder), 1.000 meter på tid.

    1956:
    Bronze: Kay Werner Nielsen (Aarhus), Individuelt Forfølgelsesløb Professionelle.

    1953:
    Sølv: Kay Werner Nielsen (Aarhus), Individuelt Forfølgelsesløb Professionelle.

    1951:
    Bronze: Kay Werner Nielsen (Aarhus), Individuelt Forfølgelsesløb Professionelle.

    1946:
    Sølv: Børge Gissel (Viby J), Individuelt Forfølgelsesløb.

  • 2018:

    Guld: Julie Leth (Mårslet), Parløb.

    2004:

    Sølv: Michael Berling (Tranbjerg), Parløb, U23.
    Sølv: Kim Marius Nielsen (Hobro), Scratch, junior.
    Bronze: Jens Erik Madsen (Randers), Parløb.

    1987:
    Bronze: Gert Frank (Hobro), Parløb.

    1985:
    Guld: Gert Frank (Hobro), Parløb.

    1984:
    Guld: Gert Frank (Hobro), Derny.

    1983:
    Guld: Gert Frank (Hobro), Parløb.
    Sølv: Gert Frank (Hobro), Omnium.

    1982:
    Guld: Gert Frank (Hobro), Omnium.
    Sølv: Gert Frank (Hobro), Derny.
    Sølv: Gert Frank (Hobro), Parløb.

    1981:
    Guld: Gert Frank (Hobro), Parløb.

    1977:
    Sølv: Gert Frank (Hobro), Parløb.

    1976:
    Sølv: Niels Fredborg (Odder), Sprint.

    1974:
    Sølv: Gert Frank (Hobro), 70 km Holdløb landevej, junior.

    1959:
    Sølv: Kay Werner Nielsen (Aarhus), Parløb.

    1957:
    Bronze: Kay Werner Nielsen (Aarhus), Parløb.

  • 2018:

    Sølv: Rasmus Søgaard, Keirin.
    Sølv: Rasmus Søgaard, Jakob Frandsen og Nils Lau Nyborg Broge, Holdsprint.
    Bronze: Nils Lau Nyborg Broge og Jakob Frandsen, Parløb.
    Bronze: Svend Helleshøj Buch, Nicklas O. Pedersen og Johan Tiedemann Langballe, Holdsprint.

    2017:

    Bronze: Rasmus Søgaard, sprint.
    Bronze: Lasse Eland, Rasmus Søgaard, Nils Lau Nyborg Broge og Jakob Frandsen, Holdforfølgelsesløb.

    2016:

    Sølv: Morten Høgh Abel Jensen, Sprint.

    2015:

    Guld: Johan Tiedemann Langballe, Pointløb, junior.
    Guld: Johan Tiedemann Langballe, Scratchløb, junior.
    Sølv: Jeppe Aaskov Pallesen, Pointløb, junior.
    Bronze: Mikkel Skovgaard, Scratchløb, junior.
    Bronze: Johan Tiedemann Langballe, Nicklas O. Pedersen og Morten Høeg Abel Jensen, Holdforfølgelsesløb.

    2014:

    Sølv: Johan Tiedemann Langballe, Johannes Ollerup Sall, Andreas Gylling og Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.

    2010:

    Guld: Jens Erik Madsen, Scratchløb.
    Sølv
    : Jens Erik Madsen, Parløb
    Bronze
    : Jens Erik Madsen, Pointløb.

    2009:

    Guld: Jens Erik Madsen, 1.000 meter på tid.
    Sølv
    : Jens Erik Madsen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv: Michael Færk Kristensen, Parløb.
    Bronze: Michael Berling, Pointløb.
    Bronze: Jens Erik Madsen, Scratchløb.
    Bronze: Michael Færk Kristensen, Individuelt Forfølgelsesløb.

    2008:

    Sølv: Jens Erik Madsen, Michael Færk Kristensen og Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze: Michael Færk Kristensen, 1.000 meter på tid.

    2007:

    Sølv: Jens Erik Madsen, Parløb.
    Sølv: 
    Michael Færk Kristensen og Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze
    : Michael Færk Kristensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Michael Berling, Parløb.
    Bronze: Johannes Ollerup Sall, 1.000 meter på tid, junior.

    2006:

    Sølv: Jesper Schack, Sprint.
    Sølv:
    Morten Christiansen, Scratchløb.
    Sølv:
    Morten Christiansen og Michael Berling, Parløb.
    Sølv: 
    Jens Erik Madsen, Michael Færk Kristensen og Morten Christiansen, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Johannes Ollerup Sall, 1.000 meter på tid, junior.
    Bronze: Jens Erik Madsen, Individuelt Forfølgelsesløb.

    2005:

    Guld: Michael Berling, Parløb.
    Guld:
     Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze: Michael Berling, Pointløb.
    Bronze: Michael Berling, Scratchløb.
    Bronze
    : Jens Erik Madsen, Parløb.
    Bronze:
    Mikkel Lund, 1.000 meter på tid, junior.

    2004:

    Guld: Michael Berling, Parløb.
    Guld: 
    Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.
    Guld:
    Kim Marius Nielsen, 1.000 meter på tid, junior.
    Sølv
    : Jens Erik Madsen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv: Michael Berling, Pointløb.
    Sølv: Jens Erik Madsen, Parløb.
    Bronze: Michael Berling, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Michael Berling, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.

    Bronze: Claus Haldrup, 1.000 meter på tid.
    Bronze:
    Claus Haldrup, Sprint.
    Bronze:
    Jens Erik Madsen, Pointløb.
    Bronze
    : Jens Erik Madsen, Scratchløb.
    Bronze:
    Mikkel Lund, 1.000 meter på tid, junior.

    2003:

    Guld: Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Morten Christiansen, Pointløb.
    Sølv
    : Michael Berling, Parløb.
    Sølv: Jens Erik Madsen, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.
    Bronze
    : Gøren Jensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Michael Berling, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.
    Bronze: Max Nielsen, Pointløb.
    Bronze: Jens Erik Madsen, Parløb.
    Bronze: Gøren Jensen og Max Nielsen, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    Kim Marius Nielsen, 1.000 meter på tid, junior.

    2002:

    Guld: Michael Berling, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.
    Guld
    : Morten Christiansen, Parløb.
    Sølv
    : Morten Christiansen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv
    : Jens Erik Madsen, Individuelt Forfølgelsesløb U23.
    Sølv: Jens Erik Madsen, Pointløb.
    Sølv: Jens Erik Madsen, Parløb.
    Sølv: Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze: Jens Erik Madsen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Michael Berling, Pointløb.
    Bronze: Morten Christiansen, Jens Erik Madsen, Gøren Jensen og Max Nielsen, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    Kim Marius Nielsen, Sprint, junior.
    Bronze:
    Kim Marius Nielsen, Michael Færk Kristensen og Christian Knørr, Holdforfølgelsesløb, junior.

    2001:

    Guld: Mads Christensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Guld: Thue H. Hansen, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.
    Guld: Mads Christensen, Parløb.
    Guld: Mads Christensen, Morten Christiansen og Dennis Rasmussen, Holdforfølgelsesløb.
    Guld:
    Mads Christensen, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Guld:
    Mads Christensen, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Sølv: Bo Sommer, Sprint.
    Sølv: Dennis Rasmussen, Pointløb.
    Sølv: Mads Christensen, 1.000 meter på tid, junior.
    Bronze: Morten Christiansen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Jacob Filipowicz, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.
    Bronze: Morten Christiansen og Dennis Rasmussen, Parløb.
    Bronze: Jens Erik Madsen, Jacob Filipowicz, Max Nielsen og Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    Mads Christensen, Pointløb, junior.

    2000:

    Guld: Morten Christiansen, Thue H. Hansen, Jacob Filipowicz og Jens Erik Madsen, Holdforfølgelsesløb.
    Guld:
    Thue H. Hansen, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.
    Guld:
    Mads Christensen, 1.000 meter på tid, junior.
    Guld:
    Mads Christensen, Individuelt forfølgelsesløb, junior.
    Guld:
    Michael Berling og Mads Christensen, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Sølv:
    Bo Sommer, Sprint.
    Sølv:
    Michael Berling, Sprint, junior.
    Sølv:
    Michael Berling, Pointløb Junior.
    Bronze
    : Dennis Rasmussen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Morten Christiansen, Parløb.
    Bronze: Jens Erik Madsen, Individuelt Forfølgelsesløb, U23.
    Bronze: Dennis Rasmussen og Max Nielsen, Holdforfølgelsesløb.

    1999:

    Guld: Jens Erik Madsen og Jacob Filipowicz, Holdforfølgelsesløb.
    Guld
    : Jette Drachmann, Sprint.
    Guld: 
    Jette Drachmann, 500 meter på tid.
    Guld:
    Jens Erik Madsen, 1.000 meter på tid, junior.
    Guld:
    Michael Berling, Pointløb, junior.
    Guld:
    Jacob Filipowicz, Individuelt forfølgelsesløb, junior.
    Guld:
    Jacob Filipowicz og Jens Erik Madsen, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Sølv: 
    Morten Christiansen, Thue H. Hansen og Nicolai Palm, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Jacob Filipowicz, 1.000 meter på tid, junior.
    Sølv:
    Jens Erik Madsen, Individuelt forfølgelsesløb, junior.
    Bronze:
    Bo Sommer, Keirin.
    Bronze
    : Morten Christiansen, Parløb.
    Bronze:
    Jacob Filipowicz, Pointløb, junior.
    Bronze: 
    Michael Berling, Holdforfølgelsesløb, junior.

    1998:

    Guld: Jette Drachmann, Sprint.
    Guld:
    Jette Drachmann, 500 meter på tid.
    Guld:
    Jacob Filipowicz, 1.000 meter på tid, junior.
    Guld:
    Thue H. Hansen, Individuelt forfølgelsesløb, junior.
    Guld:
    Thue H. Hansen, Jacob Filipowcz og Jens Erik Madsen, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Sølv:
    Thue H. Hansen, 1.000 meter på tid, junior.
    Sølv:
    Jacob Filipowicz, Individuelt forfølgelsesløb, junior.
    Bronze: Michael Berling, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    Jens Erik Madsen, Individuelt forfølgelsesløb, junior.
    Bronze:
    Mads Christensen, Pointløb, junior.
    Bronze:
    Mads Christensen, Holdforfølgelsesløb, junior.

    1997:

    Guld: Jette Drachmann, Sprint.
    Guld:
    Jette Drachmann, 500 meter på tid.
    Guld:
    Thue H. Hansen, 1.000 meter på tid, junior.
    Guld:
    Thue H. Hansen, Individuelt forfølgelsesløb, junior.
    Guld:
    Morten Christiansen, Pointløb, junior.
    Guld: 
    Thue H. Hansen, Morten Christiansen, Rene Lohse og Jacob Filipowicz, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Sølv:
    Rene Lohse, Individuelt forfølgelsesløb, junior.
    Bronze
    : Thue H. Hansen, 1.000 meter på tid.
    Bronze:
    Bo Sommer, Sprint.
    Bronze:
    Jette Drachmann, Pointløb.
    Bronze:
    Jacob Filipowicz, 1.000 meter på tid, junior.
    Bronze:
    Jens Erik Madsen, Holdforfølgelsesløb, junior.

    1996:

    Guld: Jette Drachmann, Sprint.
    Guld:
    Jette Drachmann, 500 meter på tid.
    Guld:
    Thue H. Hansen, 1.000 meter på tid, junior.
    Guld:
    Morten Christiansen, Andreas Kloster, Nicolai Palm og Thue H. Hansen, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Sølv:
    Jesper Rasmussen, Sprint.
    Sølv: 
    Dennis Rasmussen, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Nicolai Palm, 1.000 meter på tid, junior.
    Sølv:
    Thue H. Hansen, Individuelt forfølgelsesløb, junior.
    Bronze:
    Nicolai Palm, Individuelt forfølgelsesløb, junior.
    Bronze: 
    Morten Christiansen, Nicolai Palm, Thue H. Hansen og Andreas Kloster, Holdforfølgelsesløb.

    1995:

    Guld: Jette Drachmann, Sprint.
    Guld:
    Thue H. Hansen, 1.000 meter på tid, junior.
    Guld:
    Morten Christiansen, Nicolai Palm, Jacob Nielsen og Andreas Kloster, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Sølv
    : Thue H. Hansen, 1.000 meter på tid.
    Sølv: 
    Jette Drachmann, 500 meter på tid.
    Sølv: Morten Christiansen, Jakob Nielsen, Nicolai Palm, Andreas Kloster og Thue H. Hansen, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Nicolai Palm, 1.000 meter på tid, junior.
    Sølv:
    Thue H. Hansen, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Bronze:
    Klaus Kynde, Pointløb.
    Bronze:
    Thue H. Hansen, Individuelt forfølgelsesløb, junior.
    Bronze:
    Andreas Kloster, Pointløb, junior.

    1994:

    Guld: Klaus Kynde, Holdforfølgelsesløb.
    Guld:
    Morten Christiansen, Individuelt forfølgelsesløb, junior.
    Guld:
    Morten Christiansen, Jacob Nielsen og Nicolai Palm, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Sølv:
    Jette Drachmann, Sprint.
    Sølv: Jette Drachmann, 500 meter på tid.
    Sølv:
    Nicolai Palm, 1.000 meter på tid, junior.
    Sølv:
    Morten Christiansen, Pointløb, junior.
    Bronze:
    Sanne Schmidt, Pointløb.

    1993:

    Sølv: Klaus Kynde, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv: Tayeb Braikia, 1.000 meter på tid.
    Sølv:
    Klaus Kynde, Pointløb.
    Sølv:
    Sanne Schmidt, Pointløb.
    Sølv: 
    Klaus Kynde, Dennis Rasmussen og Brian Dalgaard, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    Peter R. Jacobsen, Sprint, junior.

    1992:

    Guld: Søren Sørensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Guld: Klaus Kynde, Pointløb.
    Guld: Tayeb Braikia, Sprint, junior.
    Guld: Tayeb Braikia, 1.000 meter på tid, junior.
    Guld:
    Tayeb Braikia, Martin Rasmussen, Niels Sørensen og Rene Jørgensen, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Sølv: Klaus Kynde, Tayeb Braikia og Martin Riis, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Niels Sørensen, 1.000 meter på tid, junior.
    Sølv:
    Martin Rasmussen, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Bronze: Klaus Kynde, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Tayeb Braikia, 1.000 meter på tid.
    Bronze: 
    Martin Rasmussen og Niels Sørensen, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    Rene Jørgensen, 1.000 meter på tid, junior.

    1991:

    Guld: Tayeb Braikia, Sprint, junior.
    Guld
    : Tayeb Braikia, 1.000 meter på tid, junior.
    Guld:
    Martin Riis, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Guld:
    Martin Riis, Pointløb, junior.
    Guld:
    Sanne Schmidt, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Guld:
    Tayeb Braikia, Martin Riis, Michael Skelde og Bekim Christensen, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Bronze:
    Rene Jørgensen, 1.000 meter på tid, junior.
    Bronze:
    Martin Rasmussen, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Bronze:
    Bekim Christensen, Pointløb, junior.

    1990:

    Sølv: Claus Thomsen, Pointløb.
    Sølv: Helle Sørensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv: Michael Kyneb, 1.000 meter på tid, junior.
    Sølv:
    Michael Kyneb, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Sølv:
    Michael Kyneb, Bekim Christensen, Martin Riis og Michael Skelde, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Bronze:
    Helle Sørensen, 1.000 meter på tid.
    Bronze: Claus Franck, Sprint, junior.

    1989:

    Guld: Søren Sørensen, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Guld:
    Søren Sørensen, Dennis Rasmussen, Michael Kyneb og Brian Dalgaard, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Sølv: 
    Bjarne Rasmussen, Johnny Franck, Peter Meinert og Claus Thomsen, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Helle Sørensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv:
    Claus Franck, Sprint, junior.
    Sølv:
    Dennis Rasmussen, 1.000 meter på tid, junior.
    Bronze:
    Morten Rasmussen, Pointløb.
    Bronze:
    Helle Sørensen, 1.000 meter på tid.
    Bronze:
    Michael Kyneb, Sprint, junior.
    Bronze:
    Dennis Rasmussen, Pointløb, junior.

    1988:

    Sølv: Thomas Gram, Dennis Rasmussen, Niels Chr. Jung og Steffen Nord, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Bronze
    : Thomas Gram, Sprint, junior.

    1987:

    Guld: Helle Sørensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv:
    Claus Franck, Dennis Rasmussen, Niels Chr. Jung og Bjarne Rasmussen, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Bronze:
    Johnny Franck, 1.000 meter på tid.
    Bronze: 
    Johnny Franck, Niels Ole Hald, Lars Jensen og Frank Vang, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    Niels Chr. Jung, 1.000 meter på tid, junior.

    1986:

    Guld: John Niclasson, Pointløb.
    Guld:
    Helle Sørensen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv:
    Johnny Franck, Sprint.
    Sølv: 
    Klaus Kynde og Johnny Franck, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Morten Rasmussen, 1.000 meter på tid, junior.
    Sølv:
    Morten Rasmusen, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Sølv:
    Lennie Kristensen, Pointløb, junior.
    Bronze:
    Klaus Kynde, Pointløb.

    1985:

    Guld: Johnny Franck, Sprint, junior.
    Guld
    : Johnny Franck, 1.000 meter på tid, junior.
    Guld:
    Johnny Franck, Pointløb, junior.
    Sølv:
    Johnny Franck og Lennie Kristensen, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Bronze:
    Lennie Kristensen, Pointløb, junior.

    1984:

    Guld: Johnny Franck, Sprint, junior.
    Guld:
    Klaus Kynde, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Guld:
    Klaus Kynde, Pointløb, junior.
    Guld:
    Johnny Franck, Klaus Kynde, Frank Wang og John Nichlasson, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Sølv:
    Stig Jensen, Sprint, junior.
    Sølv:
    Johnny Franck, 1.000 meter på tid, junior.
    Bronze:
    Gert Frank, Individuelt Forfølgelsesløb, Professionals.
    Bronze: 
    Klaus Kynde, Sonny Lundgren, Frank Wang og Johnny Franck, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    Claus Sørensen, Sprint, junior.
    Bronze:
    Klaus Kynde, 1.000 meter på tid, junior.
    Bronze:
    Frank Wang, Pointløb, junior.

    1983:

    Sølv: Johnny Franck, Sprint, junior.
    Sølv:
    Bo Hougaard, 1.000 meter på tid, junior.
    Sølv:
    Klaus Kynde, Peter H. Sørensen, Bo Haougaard og Frank Wang, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Bronze:
    Klaus Kynde, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.

    1982:

    Sølv: Peter H. Sørensen, Pointløb, junior.

    1981:

    Guld: Mads Vagnby, Pointløb.
    Guld:
    Kim Eriksen, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Sølv:
    Frank H. Jørgensen, Sprint.
    Sølv:
    Gert Frank, Individuelt Forfølgelsesløb, Professionals.
    Sølv:
    Peter H. Sørensen, Pointløb, junior.
    Bronze:
    Jan Møller, 1.000 meter på tid.
    Bronze: 
    Karsten Kure, Jan Haagensen, Frank H. Jørgensen og Sonny Lundgren, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    Jens Leth, Sprint, junior.
    Bronze:
    Jens Leth, 1.000 meter på tid, junior.
    Bronze:
    Jens Leth, Pointløb, junior.
    Bronze:
    Peter H. Sørensen, Kim Kure, Kim Eriksen og Michael Sørensen, Holdforfølgelsesløb, junior.

    1980:

    Guld: Gert Frank, Omnium, Professionals.
    Guld:
    Torben Christensen, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Sølv:
    Frank H. Jørgensen, Sprint.
    Sølv: 
    Sonny Lungren, Karsten Kure, Jan Møller og Torben Christensen, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Kim Eriksen, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Sølv:
    Kim Eriksen, Pointløb, junior.
    Sølv:
    Torben Christensen, Kim Eriksen, Hans Jacobsen og Kaj L. Christensen, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Bronze
    : Karsten Kure, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze:
    Jens Leth, Sprint, junior.

    1979:

    Guld: Gert Frank, Individuelt Forfølgelsesløb, Professionals.
    Sølv:
    Frank H. Jørgensen, Sprint.
    Sølv:
    Kim Christensen, Sprint, junior.
    Bronze:
    Kurt Frisch, Pointløb.
    Bronze: 
    Karsten Kure, Sonny Lungren, Frank H. Jørgensen og Jan Møller, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    Kim Christensen, 1.000 meter på tid, junior.
    Bronze:
    Torben Christensen, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Bronze:
    Kim Christensen, Niels Ole Hald, Torben Christensen og Kaj Lykke, Holdforfølgelsesløb, junior.

    1978:

    Guld: Kim Christensen, Sprint, junior.
    Guld:
    Karsten Kuri, Kim Christensen, Niels Ole Hald og Olaf Kjær, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Sølv:
    Kim Christensen, 1.000 meter på tid, junior.
    Bronze: Gert Frank, Individuelt Forfølgelsesløb, Professionals.
    Bronze:
    Torben Christensen, Sprint, junior.
    Bronze:
    Karsten Kuri, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Bronze:
    Kim Christensen, Pointløb, junior.

    1977:

    Guld: Gert Frank, Individuelt Forfølgelsesløb, Professionals.
    Sølv:
    Niels Fredborg, Sprint, Professionals.
    Bronze: 
    Anders Aarestrup, Jan Haagensen, Sonny Lundgren og Karsten Kure, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    John Kinzi, Karsten Kuri, Kim Christensen og Oluf H. Nielsen, Holdforfølgelsesløb, junior.

    1976:

    Guld: Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld: 
    Niels Fredborg, Gert Frank, Gunnar Asmussen og Kurt Frisch, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Niels Fredborg, Sprint.
    Sølv:
    Preben Jessen, Sonny Lundgren, Bjarne Grell og Kim Christensen, Holdforfølgelsesløb, junior.

    1975:

    Guld: Niels Fredborg, Sprint.
    Guld:
    Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld: Preben Jessen, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Guld:
    Kurt Frisch, Lars Udby, Preben Jessen og Jan Møller, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Sølv
    : Gunnar Asmussen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv: Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Jan F. Pedersen og Max Strunge, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    Jan F. Pedersen, Sprint.
    Bronze:
    Lars Udby, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.

    1974:

    Guld: Niels Fredborg, Sprint.
    Guld
    : Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld: Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Jørn Lund og Jan F. Pedersen, Holdforfølgelsesløb.
    Guld:
    Frank H. Jørgensen, Sprint, junior.
    Guld:
    Frank H. Jørgensen, 500 meter på tid, junior.
    Guld:
    Preben Jessen, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Bronze:
    Jørn Lund, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze:
    Kurt Frisch, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.

    1973:

    Guld: Niels Fredborg og Gert Frank, Tandem.
    Guld:
    Gert Frank, Gert Simonsen, Jan Ib Hansen og Frank H. Jørgensen, Holdforfølgelsesløb, junior.
    Sølv: Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Sølv:
    Jørn Lund, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze:
    Jan F. Pedersen, Sprint.
    Bronze: 
    Niels Fredborg, Jan F. Pedersen, Allan Hillers og Anker Wonsyld, Holdforfølgelsesløb.

    1972:

    Guld: Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld
    : Niels Fredborg og Gunner L. Jonsson, Tandem.
    Sølv:
    Niels Fredborg, Sprint.
    Sølv: 
    Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Gunner L. Jonsson og Thorkild Berg, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Gert Frank, Gert Simonsen, Jan Ib Hansen og Per Frederiksen, Holdforfølgelsesløb, junior.

    1971:

    Guld: Niels Fredborg og Gunner L. Jonsson, Tandem.
    Guld: 
    Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Gunner L. Jonsson og Poul Nielsen, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv
    : Niels Fredborg, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Sølv: Jens Jørn Jensen og Jan F. Pedersen, Tandem.

    1970:

    Guld: Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld
    : Gunnar Asmussen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Guld: Niels Fredborg og Gunner L. Jonsson, Tandem.
    Guld: Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Gunner L. Jonsson og Poul Nielsen, Holdforfølgelsesløb.
    Guld:
    Poul Rasmussen, Individuelt Forfølgelsesløb, junior.
    Sølv: Niels Fredborg, Sprint.
    Sølv: Gunner L. Jonsson, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze:
    Poul Rasmussen, Sprint, junior.
    Bronze:
    Finn Larsen, 500 meter på tid, junior.

    1969:

    Guld: Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld
    : Niels Fredborg og Gunner L. Jonsson, Tandem.
    Guld: 
    Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Gunner L. Jonsson og Poul Nielsen, Holdforfølgelsesløb.
    Sølv:
    Niels Fredborg, Sprint.
    Bronze:
    Gunnar Asmussen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze:
    Børge Andersen og Niels O. Kristensen, Tandem.

    1968:

    Guld: Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld:
    Niels Fredborg, Sprint.
    Guld
    : Niels Fredborg og Per Sarto, Tandem.
    Sølv:
    Børge Andersen og Niels O. Kristensen, Tandem.
    Sølv:
    Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Gunner L. Jonsson og Erling Laursen, Holdforfølgelsesløb.
    Bronze:
    Per Sarto, Sprint.
    Bronze:
    Gunnar Asmussen, Individuelt Forfølgelsesløb.

    1967:

    Guld: Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld
    : Niels Fredborg og Per Sarto, Tandem.
    Bronze:
    Gunnar Asmussen, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze:
    Gunnar Asmussen, Gunner L. Jonsson, Finn Jensen og Henning Jensen, Holdforfølgelsesløb.

    1966:

    Guld: Niels Fredborg, Sprint.
    Guld
    : Niels Fredborg, 1.000 meter på tid.
    Guld
    : Niels Fredborg og Per Sarto, Tandem.
    Sølv: Holdforfølgelsesløb.

    1965:

    Bronze: Niels Fredborg, Gunnar Asmussen, Poul Nielsen og Ib Klostergaard, Holdforfølgelsesløb.

    1963:

    Guld: Niels Fredborg, Sprint.

    1962:

    Guld: Per Sarto, Sprint.
    Sølv:
    John Lundgren, Ib Sejersen, Mogens Eriksen, Svend Aage Christensen, Holdforfølgelsesløb.

    1958:

    Guld: Peer Therkelsen, individuelt forfølgelsesløb.

    1955:

    Guld: Ejvind Holmstrup, Sprint.

    1953:

    Sølv: Jens Juul Eriksen, Sprint

    1951:

    Sølv: Jens Juul Eriksen, Sprint

    1949:

    Bronze: Jens Aage Nielsen, Sprint.

    1948:

    Sølv: Børge Gissel, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze: Børge Mortensen, Individuelt Forfølgelsesløb.

    1947:

    Sølv: Børge Gissel, Individuelt Forfølgelsesløb.

    1946:

    Guld: Børge Gissel, Individuelt Forfølgelsesløb.
    Bronze:
    Helmer Nielsen, Sprint.

    1945:

    Guld: Børge Gissel, Individuelt Forfølgelsesløb.

    1944:

    Guld: Børge Gissel, Individuelt Forfølgelsesløb.

    1933:

    Guld: Helge Nielsen, Linjeløb over 3 km.

    1932:

    Sølv: Kaj Nielsen, Linjeløb over 3 km.

    1931:

    Bronze: Kaj Nielsen, Linjeløb over 3 km.

    1925:

    Guld: Niels Jørgensen, Linjeløb over 10 km.
    Bronze:
    Gerhard Friis, Linjeløb over 10 km.
    Bronze
    : Niels Jørgensen, Linjeløb over 3 km.

    1924:

    Guld: Niels Jørgensen, Linjeløb over 10 km.
    Sølv:
    August Petersen, Linjeløb over 10 km.
    Bronze
    : August Petersen, Linjeløb over 3 km.

    1923:

    Sølv: Willy E. Nielsen, Linjeløb over 3 km.