#aarhusbanen – Følg os på de sociale medier!

Gert Franks Æresløb 2016 – Resultater

0

Gert Frank Æresløb Derny Grand Prix

  1. Jacob Mørkøv (København)
  2. Martin Mortensen (Prof.)
  3. Nicklas O. Pedersen
  4. Jeppe Aaskov Pallesen
  5. Johannes Ollerup Sall
  6. Mads Meyer
  7. Christian Moberg
  8. Nichlas Eberhardt (København)
  9. Thomas Guldhammer
  10. Frederik B. Schwartz (København)
  11. Martin Frank (København
  12. Morten Høgh Abel Jensen

Junior DM parløb

  1. Julius Johansen / Kristian Kaimer Eriksen, 23 point
  2. Anders Lilliendal / Malthe Munch, 17 point
  3. Magnus Tuxen Rosing / Andreas Hougaard Holst-Kruse, + 1 omg., 10 point
  4. Rasmus Rauch Jensen / Mads Emil Christensen, + 2 omg., 5 point
  5. Jakob Albertsen / Svend Helleshøj Buch, + 6 omg., 0 point
  6. Lauge Woer / Mads Bak Bjerregaard, + 8 omg., 0 point
  7. Ruben Zilas Larsen / August Kjær Agergaard, + 8 omg., 0 point

Senior Omnium

  1. Danny Bak Pedersen, 12 point
  2. Michael Berling, 11 point
  3. Michael A. Larsen, 11 point
  4. Jens Chr. Dichie (København), 8 point
  5. Jan Birke Lyngbye, 5 point

U15

  1. Frederik Bjørn Sørensen, 14 point
  2. Cedar Benjamin Hansen, 13 point
  3. Oscar Munk-Olsen, 9 point

U13

  1. Magnus Obitsø Forsberg, 2 point
  2. Jens Bak Bjerregaard, 1 point
[/toggle]

Parløb

  1. Par nr. 7, Alex Rasmussen / Elias Helleskov Busk, 37 point
  2. Par nr. 9, Martin Frank / Fredrik Steen (Norge), + 1 omg., 24 point
  3. Par nr. 2, Nicklas O. Pedersen / Jakob Frandsen, + 1 omg., 20 point
  4. Par nr. 1, Frederik B. Schwartz / Jacob Mørkøv, + 1 omg., 20 point
  5. Par nr. 10, Johannes Ollerup Sall / Nichlas Eberhardt, + 1 omg., 11 point
  6. Par nr. 11, Nicolai Just / Mikkel Møller, + 1 omg., 8 point
  7. Par nr. 6, Mads Rydicher / Thomas Guldhammer, + 1 omg., 7 point
  8. Par nr. 8, Kasper Linde / Matias Greve, + 1 omg., 4 point
  9. Par nr. 4, Claus Kristensen / Morten Christiansen, + 2 omg., 1 point
  10. Par nr. 5, Florian Schneider (Østrig) / Eskil Vammen, + 2 omg., 0 point
  11. Par nr. 3, Michael Berling / Jens Frederik Hesse Thomsen, + 3 omg., 1 point

Damer & U15

  1. Anika Rasmussen, Cycling Odense, 12 point
  2. Louise Norman Hansen, Cycling Odense, 8 point
  3. Mathias Birk Madsen, C.K. Aarhus, 5 point

U11 & U13

  1. Frederik Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus, 12 point
  2. Claudia Mygdam Mikkelsen, C.K. Aarhus, 6 point
  3. Rasmus Perto, C.K. Djurs, 6 point

Italiensk Jagtløb:

  1. Hold ved rødt flag: Celina Mygdam Mikkelsen, Astrid Marie Bjørn Sørensen, Oscar Munk-Olsen, Mads Nadhazi Almstrup, Ruben Zilas Larsen, Signe Suhr Mortensen, Anika Ramussen, Eskil Vammen, Michael Berling, Nicklas O. Pedernsen og Alex Rasmussen.
  2. Hold ved grønt flag: Claudia Mygdam Mikkelsen, Magnus Obitsø Forsberg, Rasmus Perto, Frederik Bjørn Sørensen, Mathias Birk Madsen, Fie Degn Larsen, Louise Norman Hansen, Johannes Ollerup Sall, Morten Christiansen, Florian Schnieder (Østrig) og Martin Frank.

A Klassen

  1. Alex Rasmussen, Riwal Platform
  2. Simon Bigum, Randers C.K.
  3. Matin Frank, Riwal Junior

B Klassen

  1. Michael Berling, C.K. Aarhus
  2. Johannes Ollerup Sall, C.K. Aarhus
  3. Florian Schneider, C.K. Aarhus

C Klassen

  1. Julius Johansen, C.C. Hillerød
  2. Anders Lillendal, Cycling Odense
  3. Svend Helleshøj Buch, C.K. Aarhus

U11 & U13 Klassen

  1. Mads Almstrup, C.K. Aarhus
  2. Frederik Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus
  3. Astrid Marie Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus

About Author

Formand for Aarhus Cyklebane

Comments are closed.