#aarhusbanen – Følg os på de sociale medier!

Grand Prix Frederikshøj 2016 – Resultater

0

Senior A

Linjeløb

  1. Morten Høgh Abel Jensen
  2. Mads Meyer
  3. Thomas Guldhammer
  4. Danny Bak Pedersen
  5. Johannes Ollerup Sall

Pointløb

  1. Michael A. Larsen 19 point
  2. Michael Berling 16 point
  3. Danny Bak Pedersen 11 point
  4. Mads Meyer 8 point
  5. Thomas Guldhammer 3 point

Udskilningsløb

  1. Morten Høgh Abel Jensen
  2. Michael A. Larsen
  3. Michael Berling
  4. Johannes Ollerup Sall
  5. Danny Bak Pedersen

Samlet Resultat

  1. Morten Høgh Abel Jensen 10 point
  2. Michael A. Larsen 9 point
  3. Michael Berling 7 point
  4. Danny Bak Pedersen 6 point
  5. Mads Meyer 6 point
  6. Thomas Guldhammer 4 point
  7. Johannes Ollerup Sall 3 point
  8. Martin Frank 0 point
  9. Jakob Albertsen 0 point

 

Senior B

Udskilningsløb

  1. Svend Helleshøj Buch
  2. Amund Norman Otte Johansen
  3. Frank Mathiesen
  4. Jan Birke Lyngbye
  5. Thorbjørn Sørensen

Linjeløb

  1. Svend Helleshøj Buch
  2. Amund Norman Otte Johansen
  3. Frank Mathiesen
  4. Jan Birke Lyngbye
  5. August Kjær Agergaard

Pointløb

  1. Jan Birke Lyngbye 51 point
  2. Svend Helleshøj Buch 22 point
  3. Amund Norman Otte Johansen 14 point
  4. Frank Mathiesen 12 point
  5. August Kjær Agergaard 6 point

Samlet Resultat

  1. Svend Helleshøj Buch 14 point
  2. Amund Norman Otte Johansen 11 point
  3. Jan Birke Lyngbye 9 point
  4. Frank Mathiesen 8 point
  5. August Kjær Agergaard 2 point
  6. Thorbjørn Sørensen 1 point
  7. Ruben Zilas Larsen 0 point
  8. Kasper Sørensen 0 point
  9. Kim Birkjær 0 point

U15

Udskilningsløb

  1. Aksel Klinge
  2. Cedar Benjamin Hansen
  3. Casper Kaysen
  4. Oscar Munk-Olsen

Linjeløb

  1. Aksel Klinge
  2. Casper Kaysen
  3. Cedar Benjamin
  4. Oscar Munk-Olsen

Pointløb

  1. Aksel Klinge 26 point
  2. Casper Kaysen 18 point
  3. Cedar Benjamin Hansen 16 point
  4. Oscar Munk-Olsen -14 point

Samlet Resultat

  1. Aksel Klinge 15 point
  2. Casper Kaysen 11 point
  3. Cedar Benjamin Hansen 10 point
  4. Oscar Munk-Olsen 6 point

U11 & U13

Pointløb

  1. Sebastian Søndergaard 20 point
  2. Astrid Marie Bjørn Sørensen 12 point
  3. Jens Bak Bjerregaard 7 point
  4. Magnus Obitsø Forsberg 5 point
  5. Malthe Obitsø Forsberg 0 point

Udskilningsløb

  1. Sebastian Søndergaard
  2. Jens Bak Bjerregaard
  3. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  4. Magnus Obitsø Forsberg
  5. Malthe Obitsø Forsberg

Linjeløb

  1. Sebastian Søndergaard
  2. Jens Bak Bjerregaard
  3. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  4. Magnus Obitsø Forsberg
  5. Malthe Obitsø Forsberg

Samlet Resultat

  1. Sebastian Søndergaard 15 point
  2. Jens Bak Bjerregaard 11 point
  3. Astrid Marie Bjørn Sørensen 10 point
  4. Magnus Obitsø Forsberg 6 point
  5. Malthe Obitsø Forsberg 3 point

Italiensk Jagtløb

  1. Jens Bak Bjerregaard, Sebastian Søndergaard, Cedar Benjamin Hansen, Ruben Zilas Larsen, Kasper Sørensen, Jan Birke Lyngbye, Frank Mathiesen, Jakob Albertsen, Martin Frank, Danny Bak Pedersen, Michael A. Larsen og Thomas Guldhammer.
  2. Magnus Obitsø Forsberg, Oscar Munk-Olsen, Casper Kaysen, Aksel Klinge, August Kjær Agergaard, Thorbjørn Sørensen, Svend Helleshøj Buch, Michael Berling, Johannes Ollerup Sall, Morten Høgh Abel Jensen og Mads Meyer

About Author

Formand for Aarhus Cyklebane

Comments are closed.