#aarhusbanen – Følg os på de sociale medier!

Niels Fredborgs Æresløb 2017 – Resultater

0

DM Sprint Elite

Kvalifikation: 200 meter på tid

Placering: nr.: Navn: Tid:
1 10 William Rimkratt Milkowski (København) 0:11,359
2 2 Morten Høgh Abel Jensen 0:11,374
3 7 Mathias Munk Andersen (Odense) 0:11,973
4 4 Jeppe Aaskov Pallesen 0:11,995
5 11 Martin Frank (København) 0:12,089
6 1 Nicklas O. Pedersen 0:12,096
7 3 Danny Bak Pedersen 0:12,316
8 8 Martin Steffensen (Odense) 0:12,389
9 5 Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej 0:12,629
10 9 Jens Christian Dichie (København) 0:12,876

1/4 Finaler

Heat 1

Placering: nr.: Navn:
1 10 William Rimkratt Milkowski (København)
2 8 Martin Steffensen (Odense)

Heat 2

Placering: nr.: Navn:
1 2 Morten Høgh Abel Jensen
2 3 Danny Bak Pedersen

Heat 3

Placering: nr.: Navn:
1 7 Mathias Munk Andersen (Odense)
2 1 Nicklas O. Pedersen

Heat 4

Placering: nr.: Navn:
1 11 Martin Frank (København)
2 4 Jeppe Aaskov Pallesen

1/2 Finaler

Heat 1

Placering: nr.: Navn: Point:
1 10 William Rimkratt Milkowski (København) 2
 2 11 Martin Frank (København) 0

Heat 2

Placering: nr.: Navn: Point:
1 2 Morten Høgh Abel Jensen 2
2 7 Mathias Munk Andersen (Odense) 1

Match om 5.-8. pladsen

Placering: nr.: Navn:
5 1 Nicklas O. Pedersen
6 8 Martin Steffensen (Odense)
7 4 Jeppe Aaskov Pallesen
8 3 Danny Bak Pedersen

2’ernes Finale

Placering: nr.: Navn: Point:
3 7 Mathias Munk Andersen (Odense) 2
4 11 Martin Frank (København) 0

1’ernes Finale

Placering: nr.: Navn: Point:
1 10 William Rimkratt Milkowski (København) 2
2 2 Morten Høgh Abel Jensen 0

Omnium

Udskilningsløb

Placering: Navn:
1. Nicklas O. Pedersen
2. Jeppe Aaskov Pallesen
3. Danny Bak Pedersen
4. Jens Chr. Dichie (København)
5. Nichlas Eberhardt (København)
6. Martin Steffensen (Odense)

Linjeløb

Placering: Navn:
1. Nicklas O. Pedersen
2. Nichlas Eberhardt (København)
3. Jeppe Aaskov Pallesen
4. Jens Chr. Dichie (København)
5. Danny Bak Pedersen
6. Martin Steffensen (Odense)

Spurtløb

Placering: Navn:
1. Nichlas Eberhardt (København)
2. Jeppe Aaskov Pallesen
3. Nicklas O. Pedersen
4. Jens Chr. Dichie (København)
5. Danny Bak Pedersen
6. Martin Steffensen (Odense)

Samlet Omnium

Placering: Navn: Point.
1. Nicklas O. Pedersen 13
2. Jeppe Aaskov Pallesen 11
3. Nicklas O. Pedersen 10
4. Jens Chr. Dichie (København) 6
5. Danny Bak Pedersen 5
6. Martin Steffensen (Odense) 0

DM Sprint U17

Kvalifikation: 200 meter på tid

Placering: nr.: Navn: Tid:
1 22 Svend Helleshøj Buch 0:12,243
2 26 Anders Lilliendal (Odense) 0:12,490
3 21 Mikkel Skovgaard 0:13,137
4 25 August Kjær Agergaard 0:13,668
5 23 Ruben Zilas Larsen 0:14,406

½ Finaler

Heat 1

Placering: nr.: Navn:
1 22 Svend Helleshøj Buch
2 25 August Kjær Agergaard
3 23 Ruben Zilas Larsen

Heat 2

Placering: nr.: Navn:
1 26 Anders Lilliendal (Odense)
2 21 Mikkel Skovgaard

2’ernes Finale

Placering: nr.: Navn: Point:
3 21 Mikkel Skovgaard 3
4 25 August Kjær Agergaard 6
5 23 Ruben Zilas Larsen 9

1’ernes Finale

Placering: nr.: Navn: Point:
1 22 Svend Helleshøj Buch 2
2 26 Anders Lilliendal (Odense) 0

DM Sprint U16 Piger & U15 Drenge

Kvalifikation: 200 meter på tid

Placering: nr.: Navn: Tid:
1 49 Aksel Klinge (Odense) 0:13,698
2 47 Casper Kaysen 0:13,952
3 46 Mathias Møller Jørgensen 0:13,959
4 43 Cedar Benjamin Hansen 0:14,319
5 50 Nis Thoe Fuglsang (København) 0:14,514
6 41 Frederik Bjørn Sørensen 0:14,907
7 44 Lukas Lund Sørensen 0:15,138
8 45 Oscar Munk-Olsen 0:15,792
9 31 Celina Mygdam Mikkelsen 0:16,738
10 42 Mads Nadhazi Almstrup 0:16,959

1/4 Finaler

Heat 1

Placering: nr.: Navn:
1 49 Aksel Klinge (Odense)
2 45 Oscar Munk-Olsen
3 31 Celina Mygdam Mikkelsen

Heat 2

Placering: nr.: Navn:
1 47 Casper Kaysen
2 44 Lukas Lund Sørensen
3 42 Mads Nadhazi Almstrup

Heat 3

Placering: nr.: Navn:
1 46 Mathias Møller Jørgensen
2 41 Frederik Bjørn Sørensen

Heat 4

Placering: nr.: Navn:
1 43 Cedar Benjamin Hansen
2 50 Nis Thoe Fuglsang (København)

½ Finaler

Heat 1

Placering: nr.: Navn
1 49 Aksel Klinge (Odense)
2 43 Cedar Benjamin Hansen

Heat 2

Placering: nr.: Navn:
1 47 Casper Kaysen
2 46 Mathias Møller Jørgensen

Match om 5.-10. pladsen

Placering: nr.: Navn:
5 41 Frederik Bjørn Sørensen
6 44 Lukas Lund Sørensen
7 45 Oscar Munk-Olsen
8 42 Mads Nadhazi Almstrup
9 31 Celina Mygdam Mikkelsen
DNS 50 Nis Thoe Fuglsang (København)

2’ernes Finale

Placering: nr.: Navn: Point:
 3 46 Mathias Møller Jørgensen 2
4 43 Cedar Benjamin Hansen 0

1’ernes Finale

Placering: nr.: Navn: Point:
1 49 Aksel Klinge (Odense) 2
2 47 Casper Kaysen 0

DM Sprint U13 Piger

Finale

Placering: nr.: Navn: Point:
1 52 Claudia Mygdam Mikkelsen 3
2 51 Astrid Marie Bjørn Sørensen 6
3 53 Kathrine Møller Jørgensen 9

DM Sprint U11 & U13 Drenge

Kvalifikation: 200 meter på tid

Placering: nr.: Navn: Tid:
1 64 Sebastian Søndergaard 0:16,195
2 61 Rasmus Perto 0:16,195
3 62 Jens Bak Bjerregaard 0:17,394
4 63 Magnus Obitsø Forsberg 0:18,262
5 71 Malthe Obitsø Forsberg 0:20,371

½ Finaler

Heat 1

Placering: nr.: Navn:
1 64 Sebastian Søndergaard
2 71 Malthe Obitsø Forsberg

Heat 2

Placering: nr.: Navn:
1 61 Rasmus Perto
2 62 Jens Bak Bjerregaard

2’ernes Finale

Placering: nr.: Navn: Point:
3 62 Jens Bak Bjerregaard 2
4 71 Malthe Obitsø Forsberg 0

1’ernes Finale

Placering: nr.: Navn: Point:
1 61 Rasmus Perto 2
2 64 Sebastian Søndergeaard 0
[/toggle]

Elite

  1. Daniel Hartvig, Team IBT – Isolering
  2. Martin Frank, ABC
  3. Martin Wang Hjørngaard, C.K. Aarhus

Senior B

  1. Mikkel Skovgaard, C.K. Aarhus
  2. Jens Frederik Hesse Thomsen, C.K. Aarhus
  3. Jakob Albertsen, C.K. Aarhus

U15

  1. Emil Roed, Cycling Odense
  2. Ruben Zilas Larsen, C.K. Aarhus
  3. Alexander Solgaard Nielsen

U11&U13

  1. Frederik Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus
  2. Kevin Biehl, Esbjerg C.R.
  3. Noah Wulff Andersen, C.K. Aarhus

Elite

  1. Nicklas O. Pedersen, Team Designa Køkken – Knudsgaard
  2. Martin Mortensen, Team Cult Energi
  3. Martin Frank, Riwal Junior

Senior B

  1. Janni Bormann, Sydkystens Cycling
  2. Anita Yvonne Stenberg, Amager C.R.
  3. Jens Frederik Hesse Thomsen, C.K. Aarhus

U15

  1. Anders Lillendal, Cycling Odense
  2. Ruben Zilas Larsen, C.K. Aarhus
  3. Aksel Bech Skot Hansen, C.K. Djurs

U13

  1. Frederik Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus
  2. Simon Kristensen, Randers C.K.

Senior

  1. Martin Mortensen, Concordia Forsikring – Riwal
  2. Jimmi Sørensen, Christina Watches Onfone
  3. Nicklas O. Pedersen Team Scaffco

B&U

  1. Lauge Woer, C.K. Aarhus
  2. Mikkel H. Skovgaard, C.K. Aarhus
  3. Ruben Zilas Larsen, C.K. Aarhus
  1. Nicklas O. Pedersen, C.K. Aarhus
  1. Simon Bigum, Cycling Odense – Junior
  2. Michael Berling, Glud & Marstrand – LRØ
  3. Thorlak Frank, C.K. Aarhus

About Author

Formand for Aarhus Cyklebane

Comments are closed.