Nordisk Mesterskaber


1989


[columns]
[column size=”1/3″]

Herre

1.000 meter på tid:

  1. Kenneth Røpke
  2. Mika Hämälainen (Finland)
  3. Niels Poulsen

Sprint:

  1. Lars Brian Nielsen
  2. Brian Dandanell
  3. Kari Myllimäkki (Finland)

Pointløb:

  1. Jan Bo Petersen
  2. Dan Frost
  3. Johnny Franck

4.000 meter indv.:

  1. Jurki Teravuo (Finland)
  2. Kenneth Dalsgaard
  3. Peter Clausen

4.000 meter hold:

  1. Danmark (Dan Frost, Peter Clausen, Jan Bo Petersen og Michael Sandstød)
  2. Danmark (Jesper Verdi, Johnny Franck, Kenneth Dalsgaard og Ken Frost)
  3. Norge (Kristian Næss, Trond Karlsen, Steinar Brekkan og Rune Sæther)

[/column]
[column size=”1/3″]

Damer

500 meter på tid:

  1. Tea Vikstedt-Nymann (Finland)
  2. Lona Munch
  3. Saila Miettinen (Finland)

Sprint:

  1. Rikke Sandhøj
  2. Tuire Kosonen (Finland)
  3. Christina Havn

Pointløb:

  1. Lona Munch
  2. Saila Miettinen (Finland)
  3. Rikke Sandhøj

3.ooo meter indv.:

  1. Tea Vikstedt-Nymann (Finland)
  2. Lona Munch
  3. Christina Vosveld (Sverige)

[/column]
[column size=”1/3″]

Junior

1.000 meter på tid:

  1. Thomas Fossum (Norge)
  2. Eigil Andersen (Norge)
  3. Peter Kollberg (Finland)

Sprint:

  1. Thomas Fossum (Norge)
  2. Henrik Nielsen
  3. Claus Franck

Pointløb:

  1. Søren Sørensen
  2. Johnny Sæther (Norge)
  3. Ulrich Winther Hansen

3.000 meter indv.:

  1. Søren Sørensen
  2. Mark Jacobsen
  3. Caj Orpana (Finland)

4.000 meter hold:

  1. Danmark (Dennis Rasmussen, Søren Sørensen, Michael Kyneb og Martin Mikkelsen)
  2. Norge (Eigil Andersen, Trond Bjerki, Terje Bjerki og Johnny Sæther)
  3. Danmark (Ulrich Winther Hansen, Brian Jensen, Flemming Kirkegaard og Mads Bugge Andersen)

[/column]
[/columns]


1994


 

[columns]
[column size=”1/3″]

Herre

1.000 meter på tid:

  1. Henrik Hammel
  2. Tayeb Braikia
  3. Mika Hämälainen (Finland)

Sprint:

  1. Brian Dandanell
  2. Teet Laaneots (Finland)
  3. Vesa Kerälä (Finland)

Pointløb:

  1. Jukka Heinikanien (Finland)
  2. Ronny Lerche
  3. Michael Steen Nielsen

4.000 meter indv.:

  1. Michael Steen Nielsen
  2. Jukka Heinikanien (Finland)
  3. Martin Riis

4.000 meter hold:

  1. Danmark (Klaus Kynde, Michael Steen Nielsen, Jakob Piil og Rud Jacobsen)
  2. Danmark (Martin Riis, Flemming Kirkegaard, Arv Hvam og Ronny Lerche)
  3. Finland (Jukka Heinikanien, Sami Hiltunen, Vesa Niskala og Toni Rantanen)

[/column]
[column size=”1/3″]

Damer

500 meter på tid:

  1. Mira Kasslin (Finland)
  2. Rikke Sandhøj
  3. Jette Drachmann

Sprint:

  1. Mira Kasslin (Finland)
  2. Rikke Sandhøj
  3. Tina Lildal-Jensen

Pointløb:

  1. Mira Kasslin (Finland)
  2. Mai Britt Våland (Norge)
  3. Tea Vikstedt-Nymann (Finland)

3.ooo meter indv.:

  1. Tea Vikstedt-Nymann (Finland)
  2. Mai Britt Våland (Norge)
  3. Hanne Malmberg

[/column]
[column size=”1/3″]

Junior

1.000 meter på tid:

  1. Peter Steen Jensen
  2. Kristian Selin (Finland)
  3. Claus M. Holm

Sprint:

  1. Ricky Hansen
  2. Tavel Tobro (Estland)
  3. Claus M. Holm

Pointløb:

  1. Peter Steen Jensen
  2. Toni Rantanen (Finland)
  3. Morten Christiansen

3.000 meter indv.:

  1. Kristian Selin (Finland)
  2. Peter Steen Jensen
  3. Jacob Nielsen

4.000 meter hold:

  1. Danmark (Peter Steen Jensen, Jacob Nielsen, Nicolai Palm og Morten Christiansen)
  2. Finland (Kristian Selin, Aapo Kihlanki, Toni Rantanen)
  3. Danmark (Anders Bonde, Daniel B. Jensen, Michael Larsen og Jon Svenningsgaard)

[/column]
[/columns]