Præmielister

Liste over de tre mest scorende ryttere på Aarhus Cyklebanes præmielister fra 1922 og frem. I årene 1922-1939, kørtes der i “Gryden”, fra og med 1940 på Aarhus Cyklebane. Præmielisten er frem til og med 1993 (med untagelse af 1986 og 1992) kun for lokale ryttere. Fra 1994 er listen åben lokale-, udenbys- og udenlandske ryttere. Ryttere med flest første pladser er Michael Berling (9), Niels Fredborg (7), Klaus Kynde (6) og Børge Mortensen (5).

[columns]
[column size=”1/3″]

1922

  1. August Petersen
  2. Willy E. Nielsen
  3. Hans Petersen

1923

  1. August Petersen
  2. Willy E. Nielsen
  3. Gerhard Friis

1924

  1. Harry Andersen
  2. Niels Jørgensen
  3. Gerhard Friis

1925

  1. Niels Jørgensen
  2. August Petersen
  3. Gerhard Friis

1926

  1. Alexander Isager
  2. Harry Andersen
  3. Gerhard Friis

1927

  1. Gerhard Friis
  2. Alexander Isager
  3. Willy E. Nielsen

1928

  1. Peter Küsch
  2. Willy E. Nielsen
  3. Willy Johansen

1929

  1. Gerhard Friis
  2. E. Britze
  3. Valdemar Mølgaard

1930

  1. Carl Holm Petersen
  2. Willy E. Nielsen
  3. Gerhard Friis

1931

  1. Børge Jantzen
  2. Carl Holm Petersen
  3. Kaj Nielsen

1932

  1. Kaj Nielsen
  2. Carl Holm Petersen
  3. Hugo Frandsen

1933

  1. Kaj Nielsen
  2. Gerhard Friis
  3. Carl Holm Petersen

1934

  1. Kaj Nielsen
  2. Charles Nielsen
  3. Hans Saugmann

1935

  1. Kaj Nielsen
  2. Richard Johansen
  3. Gert Olesen

1936

  1. Hans Saugmann
  2. Kaj Nielsen
  3. Richard Johansen

1937

  1. Hans Saugmann
  2. Kaj Nielsen
  3. Gert Olesen

1938

  1. Charley Schmidt
  2. Hans Saugmann
  3. Kaj Nielsen

1939

  1. Hans Saugmann
  2. Helmer Nielsen
  3. Richard Andersen

1940

  1. Heron Mariager
  2. Gert Olesen
  3. Helmer Nielsen

1941

  1. Heron Mariager
  2. Richard Andersen
  3. Børge Mortensen

1942

  1. Heron Mariager
  2. Kay Werner Nielsen
  3. Børge Mortensen

1943

  1. Helmer Nielsen
  2. Heron Mariager
  3. Folmer Sørensen

1944

  1. Børge Mortensen
  2. Børge Gissel
  3. Kay Werner Nielsen

1945

  1. Børge Gissel
  2. Jens Aage Nielsen
  3. Kay Werner Nielsen

1946

  1. Jens Aage Nielsen
  2. Børge Gissel
  3. Svend Gissel

1947

  1. Børge Gissel
  2. Jens Aage Nielsen
  3. Helmer Nielsen

1948

  1. Børge Mortensen
  2. Svend Gissel
  3. Børge Gissel

1949

  1. Børge Mortensen
  2. Børge Gissel
  3. Heron Mariager

1950

  1. Børge Mortensen
  2. Alfred Houlberg
  3. Svend Gissel

1951

  1. Børge Mortensen
  2. Jens Juul Eriksen
  3. Henry Johansen

1952

  1. Kay Werner Sørensen
  2. Jens Juul Eriksen
  3. Tage Tamsen

1953

  1. Jens Juul Eriksen
  2. Tage Tamsen
  3. Finn Wilkens

1954

  1. Ejvind Holmstrup
  2. Jens Juul Eriksen
  3. Finn Ø. Christensen

[/column]
[column size=”1/3″]

1955

  1. Ejvind Holmstrup
  2. Knud Enemark
  3. Palle Rasmussen

1956

  1. Ejvind Holmstrup
  2. Børge Sørensen
  3. Knud Enemark

1957

  1. Ejvind Holmstrup
  2. Flemming Eriksen
  3. Jørgen Frølund

1958

  1. Ib Sejersen
  2. Ejvind Holmstrup
  3. Kurt Bertelsen

1959

  1. Ib Sejersen
  2. Flemming Eriksen
  3. Leo Christensen

1960

  1. Jens Otto Laursen
  2. Søren Aagaard
  3. Leif Steiniche

1961

  1. Keld Blæsild
  2. Alex Bech Steen
  3. Svend Aage Christensen

1962

  1. Keld Blæsild
  2. Gert Wind
  3. Svend Aage Sørensen

1963

  1. Per Sarto
  2. Niels Fredborg
  3. Lars Egon Knudsen

1964

  1. Niels Fredborg
  2. Leif Christensen
  3. Per Sarto

1965

  1. Poul Nielsen
  2. Niels Fredborg
  3. Svend Aage Sørensen

1966

  1. Poul Nielsen
  2. Niels Fredborg
  3. Freddy Kjeldahl

1967

  1. Niels Fredborg
  2. Gunner L. Jonsson
  3. Knud Aagaard

1968

  1. Niels Fredborg
  2. Gunnar Asmussen
  3. per Sarto

1969

  1. Poul Nielsen
  2. Niels Fredborg
  3. Freddy Kjeldahl

1970

  1. Niels Fredborg
  2. Gunner L. Jonsson
  3. Per Dyhrholm

1971

  1. Gunner L. Jonsson
  2. Niels Fredborg
  3. Leo Bay

1972

  1. Gunner L. Jonsson
  2. Svend Aage Sørensen
  3. Niels Fredborg

1973

  1. Niels Fredborg
  2. Børge Andersen
  3. Thorkild Berg

1974

  1. Gunnar Asmussen
  2. Niels Fredborg
  3. Kurt H. Jørgensen

1975

  1. Niels Fredborg
  2. Jan F. Petersen
  3. Gunnar Asmussen

1976

  1. Niels Fredborg
  2. Gunnar Asmussen
  3. Leif Jensen

1977

  1. Sonny Lundgren
  2. Anders Årestrup
  3. Jan Haagensen

1978

  1. Frank H. Jørgensen
  2. Jan Møller
  3. Jan Haagensen

1979

  1. Frank H. Jørgensen
  2. Karsten Kure
  3. Kurt Holm

1980

  1. Frank H. Jørgensen
  2. Jan Møller
  3. Karsten Kure

1981

  1. Jan Møller
  2. Frank H. Jørgensen
  3. Karsten Kure

1982

  1. Karsten Kure
  2. Jens Leth
  3. Bo Hougård

1983

  1. Sonny Lundgren
  2. Karsten Kure
  3. Torben Kristensen

1984

  1. Karsten Kure
  2. Sonny Lundgren
  3. Bo Hougård

1985

  1. Klaus Kynde
  2. Karsten Kure
  3. Frank H. Jørgensen

1986

  1. Klaus Kynde (Odense)
  2. Peter Clausen (København)
  3. Stig Larsen (Odense)

1987

  1. Johnny Franck
  2. Frank Vang
  3. Klaus Sørensen

[/column]
[column size=”1/3″]

1988

  1. Claus Thomsen
  2. Johnny Franck
  3. Claus Sørensen

1989

  1. Claus Thomsen
  2. Johnny Franck
  3. Steffen Nord

1990

  1. Claus Thomsen
  2. Jørgen Kjærsgaard
  3. Allan Johansen

1991

  1. Thomas Gram
  2. Claus Thomsen
  3. Klaus Kynde

1992

  1. Klaus Kynde
  2. Claus Thomsen
  3. Dennis Rasmussen

1993

  1. Klaus Kynde
  2. Martin Riis
  3. Martin Dyrgaard

1994

  1. Klaus Kynde
  2. Martin Dyrgaard
  3. Martin Riis

1995

  1. Klaus Kynde
  2. Niels Sørensen
  3. Tayeb Braikia (København)

1996

  1. Niels Sørensen
  2. Bo Sommer (Odense)
  3. Jan Bo Petersen (Odense)

1997

  1. Per Verdi (Odense)
  2. Bo Sommer (Odense)
  3. Nicolaj Palm

1998

  1. Jimmy Hansen (København)
  2. Morten Tamstrup (København)
  3. Bjørn K. Larsen (Odense)

1999

  1. Bo Sommer
  2. Morten Christiansen
  3. Anders Bak (København)

2000

  1. Morten Christiansen
  2. Dennis Rasmussen
  3. Jacob Filipowicz

2001

  1. Michael Berling
  2. Thomas Gram
  3. Dennis Rasmussen

2002

  1. Michael Berling (Odense)
  2. Thomas Gram
  3. Dennis Rasmussen

2003

  1. Michael Berling (Odense)
  2. Thomas Gram
  3. Jens Erik Madsen

2004

  1. Claus Haldrup
  2. Michael Berling (Odense)
  3. Dennis Rasmussen

2005

  1. Michael Berling (Odense)
  2. Alex Rasmussen (Odense)
  3. Kim Birkjær

2006

  1. Michael Berling
  2. Alex Rasmussen (Odense)
  3. Michael Mørkøv (København)

2007

  1. Jens Erik Madsen
  2. Michael Berling
  3. Martin Lollesgaard (Odense)

2008

  1. Michael Berling
  2. Jens Erik Madsen
  3. Erik Lahm

2009

  1. Michael Berling
  2. Erik Lahm
  3. Kim Birkjær

2010

  1. Johannes Ollerup Sall
  2. Marc Hester (København)
  3. Michael Berling

2011

  1. Michael Berling
  2. Johannes Ollerup Sall
  3. Johnny Nielsen

2012

  1. Nicklas O. Pedersen
  2. Simon Bigum (Odense)
  3. Steffen Munch Hansen

2013

  1. Michael Berling
  2. Simon Bigum (Odense)
  3. Martin Mortensen

2014

  1. Martin Mortensen
  2. Alex Rasmussen (Odense)
  3. Johannes Ollerup Sall

2015

  1. Daniel Hartvig (København)
  2. William Rimkratt-Milkowski (København)
  3. Martin Frank (København)

2016

  1. Nicklas O. Pedersen
  2. Morten Høgh Abel Jensen
  3. Jeppe Aaskov Pallesen

2017

  1. Jeppe Aaskov Pallesen
  2. Lasse Eland
  3. Michael Berling

2018

  1. Nils Lau Nyborg Broge
  2. Jeppe Aaskov Pallesen
  3. Rasmus Søgaard

2019

[/column]
[/columns]

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.