1954

6-dagesløb (januar)

  1. Georges Senfftleben (Frankrig) / Roger Godeau (Frankrig)
  2. Jean Roth (Schweiz) / Walter Bucher (Schweiz)
  3. Oscar Plattner (Schweiz) / Arie van Vliet (Holland)

6-dagesløb (november)

  1. Sidney Patterson (Australien) / Alf Storm (Australien)
  2. Kay Werner / Evan Klamer
  3. Heinz Zoll (Tyskland) / Herbert Weinrich (Tyskland)

<< Aarhus Cyklebanes Præmieliste 1954 >>

 

Amatører

Plac.Navn:1. Pr.2. Pr.3. Pr.4. Pr.Andre Pr.Point
1.Ejvind Holmstrup19151421171
2.Jens Juul Eriksen14201750169
3.Finn Ø. Christensen2114930168
4.Flemming Eriksen2212632163
5.Sven Lund227971157
6.Kaj Werner Sørensen218731147
7.Preben Glud1417950144
8.Sven Gunnar Jensen71523101137
9.Bent Harbeck13101150122
10.Gunner Nørgaard6141761113
11.Lars Henriksen10101181111
12.Erik Henriksen91011131111
13.Jørgen Hansen1087111100
14.Jørgen Frølund711108197
15.Bent Werner Nielsen8796085
16.Bent Lindberg6978180
17.Per Simonsen9477078
18.Preben Søgaard7776076
19.Bent Sønderholm8583074
20.Poul Wrønding6876074
21.Svend Borch65109074
22.Preben Kurt Larsen561010073
23.Bent Pico Sørensen49106073
24.Kjeld Hjortshøj41237069
25.Ejgil Thomsen7735067
26.Bent Mikkelsen5962167
27.Olaf Holmstrup4974065
28.Per Villefrance4965165
29.Flemming Schou6572061
30.Mach H. Jacobsen6643059
31.Jack Bill Løvgreen28105059
32.Børge Christensen4673358
33.Ove Lorentsen7345057
34.Arne Nielsen5484057
35.Flemming Andersen5572056
36.Henning Rasmussen42132155
37.Niels Stenhøj4647154
38.Finn Jensen6435053
39.Børge Møller5463153
40.Bent Hansen4654153
41.Richard Steenshøj3673252
42.Valther Nielsen2655144
43.Bent Sørensen0673237
44.Hans Dueholm2623136
45.Hakon Christensen0482030
46.Aage Ekkelund3142028
47.Bent Corneliussen1324123
48.Ib Brix Jensen1323122
49.Ejgil Due Jensen1137021
50.Svend Andersen3012019
51.Arne Lindhøj0124011
52.Knud Smidt012108
53.Knud Berling001002
54.Jørgen Pedersen000101
55.Ove Sørensen000101
56.Gert Møller Pedersen000000

Begyndere

Plac.Navn:1. Pr.2. Pr.3. Pr.4. Pr.Andre Pr.Point
1.Palle Ramussen1512771133
2.Freddy Lauridsen1310680115
3.Preben Franck10965094
4.Thorleif Larsen10883093
5.Tonny Pedersen81265093
6.Aage Mikkelsen61177084
7.Verner Frederiksen10671083
8.John Christiansen69106083
9.Jens Andersen7666071
10.Vagn Bjørnholt7592070
11.Ole Nielsen8543066
12.Jørgen Koch Jensen8631065
13.Flemming Olesen4966065
14.Bent Jensen2993058
15.Jørn Eriksen5662057
16.Bent Kærslund5565057
17.Christian Storkholm4665156
18.Børge Mørup2957054
19.Carsten Tornøe7341053
20.Jørgen Paulli4558053
21.Erik Nielsen4468052
22.John Petersen6514051
23.Kaj W. Rasmussen7410049
24.Poul Erik Byriel4374047
25.Finn Røddik2398045
26.Teddy Pedersen6240044
27.Børge Madsen5156044
28.John Groth Nielsen5251042
29.Poul Petersen4344041
30.Kai Hansen4342039
31.Knud Sørensen1753039
32.Ernst Nielsen3351035
33.John Jensen0639033
34.Niels Stephan0316017
35.Jørn Wester Pedersen0235017
36.Christian Bredgaard012209

Udenbys Amatører

Plac.Navn:1. Pr.2. Pr.3. Pr.4. Pr.Andre Pr.Point
1.Palle Gielsgaard (København)611105088
2.Allan Juul Larsen (København)3320129
3.Jørgen Christensen (Odense)3132127
4.Erik Jensen (København)1300014
5.Kaj Andersen (Odense)2010012
6.Bendt Banke (Odense)2010012
7.Kurt Melby (København)2000010
8.Ronald Garde (Odense)1110010
9.Leo Lind (Odense)110008
10.Freddy Risom (København)101007
11.Preben Johansen (Odense)100106
12.Henning Vicentzen (København)100106
13.Frantz Thillemann (København)020006
14.Emil Vøhtz (København)020006
15.Erik Korsholm (Odense)100005
16.Poul Kristensen (Odense)100005
17.Arne Rasmussen (København)100005
18.Ove Rasmussen (Odense)100005
19.Idoff Larsen (København)002004
20.Henning Eg (København)010003
21.Jørgen Engstrøm (København)010003
22.Jean Hansen (København)001103
23.Knud V. Andersen (Esbjerg)000101
24.Tommy Voigt (Esbjerg)000101
25.Finn Buchardt (København)000000
26.Ole Gommesen (Esbjerg)000000
27.Bengt Hjortbøl (København)000000
28.Erik Lund (Esbjerg)000000

Udenlandske Amatører

Plac.Navn:1. Pr.2. Pr.3. Pr.4. Pr.Andre Pr.Point
1.John Tressider (Australien)206723137
2.Fred Smyth (Irland)11667092
3.Lloyd Binch (England)10733080
4.Peter Tiefenthaler (Schweiz)9320058
5.Cyril Peacock (England)7321251
6.Fritz Pfenninger (Schweiz)5111031
7.Roger Gaignard (Frankrig)4210129
8.Willy Hochgeschurtz (Tyskland)1410120
9.Jozef de Bakker (Belgien)2210119
10.Don Smith (England)1410019
11.Rudy Vorster (Syd Afrika)3000015
12.Bill Walsh (England)101108
13.Hardy Remagen (Tyskland)020006
14.Alan Danson (England)011106
15.Cesare Pinarello (Italien)010104
16.Jeff Thomas (England)001204
17.Ron Beale (England)000000
18.John Crebbin (England)000000
19.Donald Ferguson (USA)000000
20.Don Shaul (England)000000
21.Les Shonk (England)000000

Professionals

Plac.Navn:1. Pr.2. Pr.3. Pr.4. Pr.Andre Pr.Point
1.Reginald Harris (England)3200021
2.Arie van Vliet (Holland)2300019
3.Enzo Sacchi (Italien)003006
4.Oscar Plattner (Schweiz)003006
5.Georges Senffleben (Frankrig)001103
6.Jan Derksen (Holland)000303

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *