Stor Talent Vandt på Cyklebanen

0

Gunnar Asmussens Æesløb 2015

Aarhus Cyklebane skød sæsonen i gang på en flot solbeskinnet aften i Aarhus, med Gunnar Asmussens Æresløb. Forud for det sportslige program, var der blomster og pæne ord til aftenens hovedperson, der kvitterede med en æresomgang til stående klapsalver fra publikum og æresport fra samtlige ryttere.

Sæsonens åbningsløb, var et 10 omganges linjeløb for Elite-klassen. Her viste Daniel Hartvig, fra det danske 4 km landshold, sig som den stærkeste foran det unge stortalent Julius Johansen og rutinerede Matias Greve. Løbet talte også som første af fire afdelinger der tilsammen udgjorde Gunnar Asmussens Æresløb. Anden afdeling, et udskilningsløb, blev vundet af Julius Johansen foran Daniel Hartvig, og med Martin Frank som nr. 3. Den tredje afdeling var et robotløb over 10 omgange (et kombinationsløb med point- og udskilningsløb). Her var Daniel Hartvig på ny den stærkeste foran Julius Johansen og med Anders Lillendal lige efter. Forinden aftenens Finale, et australsk forfølgelsesløb, var der kun et point mellem Julius og Daniel i Daniels favør, og i kampen om tredje pladsen, lå Matias Greve, Anders Lillendal og Martin Frank a point. Det blev en spændende duel, hvor først Matias hentede Anders, kort efter hentede Daniel Martin Frank og dermed var Matias sikker på løbets samlede tredje plads. Duellen om den endelig sejr mellem Daniel og Julius blev tæt. Da de to ryttere krydsede deres respektive mål linjer, var Julius godt 10 meter foran Daniel, alt i mens Michael A. Larsen kørte sig ind på 3. pladsen.

B-klassen blev indledt med et progressivt pointløb. Her tog den lokale U17-rytter Mikkel Skovgaard, sejren efter et langt solo udbrud. På de efterfølgende pladser sluttede Anita Yvonne Stenberg og Jens Frederik Hesse Thomsen. Anden afdeling, et udskilningsløb, vandt Anita foran Julie Leth og Jens Frederik. Tredje og sidste afdeling, et kort linjeløb, vandt Anita der dermed også tog den samlede sejr foran Julie, mens Jens Frederik tog sig af tredje-pladsen.

I B&U-klassen var Emil Roed fra Odense suveræn, og tog klart sejren i alle tre afdelinger. Efter Emil sluttede Ruben Zilas Larsen og Lauge H. Woer ved at slutte hhv. 2 og 3 i scratchløbet og linjeløbet over ubekendt distance. I løbets tredje afdeling, et udskilningsløb med handikap, kørte U11 pigen Astrid Marie Bjørn Sørensen sig til en flot anden plads efter Emil, og foran Mads Nadhazi Almstrup.

Motions klassen, blev ligeledes kørte over 3 afdelinger, udskilningsløb, linjeløb og spurtløb. Her tog Anders Dybro sig af den samlede sejr foran Michael Ring Nielsen og Niels Bjørnsteen.

Efter den samlede præmie ceremoni for de fire klasser. Kørtes der først et italiensk jagtløb og afslutningsvis parløb. Det italienske jagtløb blev så godt som afgjort af de yngste ryttere, da holdet ved grønt flag slog et pænt hul ved Mads Nadhazi, Frederik Bjørn Sørensen og Ruben Zilas Larsens indsats. De resterende 7 ryttere (Mikkel Skovgaard, Anite Yvonne Stenberg, Florian Schneider, Michael Berling, Martin Frank, Matias Greve, Daniel Hartvig) sørgede for at holde afstanden til holdet ved rødt flag, og dermed kunne Daniel Hartvig køre sejren hjem på sidste omgang.

Aftenens sidst løb, et parløb over 30 omgange, blev kørt i høj tempo. Flere angrebs forsøg blev neutraliseret, og først med 6 omgange igen lykkedes det at få skabt lidt spredning. Her kørte par nummer 12, i sort, Daniel Hartvig / Johannes Ollerup Sall væk fra feltet. Bag dem kæmpede Martin Frank / Anders Lillendal at komme op, men forgæves. Johannes kunne som ensom majestæt køre over stregen som vinder af aftenens parløb, bag ham vandt Martin Frank spurten om 2. pladsen foran Julius Johansen / Amalie Winther Olsen.

Elite

Linjeløb

  1. Daniel Hartvig
  2. Julius Johansen
  3. Matias Greve
  4. Anders Lillendal
  5. Morten Høgh Abel Jensen

Udskilningsløb

  1. Julius Johansen
  2. Daniel Hartvig
  3. Martin Frank
  4. Matias Greve
  5. Michael Berling

Robotløb

  1. Daniel Hartvig
  2. Julius Johansen
  3. Anders Lillendal
  4. Martin Frank
  5. Michael A. Larsen

Australsk Forfølgelsesløb

  1. Julius Johansen
  2. Daniel Hartvig
  3. Michael A. Larsen
  4. Matias Greve
  5. Martin Frank
  6. Anders Lillendal

Samlet Omnium

  1. Julius Johansen, 18 point
  2. Daniel Hartvig, 18 point
  3. Matias Greve, 7 point
  4. Martin Frank, 6 point
  5. Anders Lillendal, 5 point
  6. Michael A. Larsen, 4 point
  7. Morten Høgh Abel Jensen, 1 point
  8. Michael Berling, 1 point
  9. Rasmus Moth Madsen, 0 point
  10. Florian Schneider, 0 point

B-Klassen

Pointløb med Progressiv Pointgivning

  1. Mikkel Skovgaard, 20 point
  2. Anita Yvonne Stenberg, 8 point
  3. Jens Frederik Hesse Thomsen, 5 point
  4. Julie Leth, 2 point
  5. Amalie Winther Olsen, 1 point

Udskilningsløb

  1. Anita Yvonne Stenberg
  2. Julie Leth
  3. Jens Frederik Hesse Thomsen
  4. Mikkel Skovgaard
  5. Amalie Winther Olsen

Linjeløb

  1. Anita Yvonne Stenberg
  2. Julie Leth
  3. Jens Frederik Hesse Thomsen
  4. Amalie Winther Olsen
  5. Mikkel Skovgaard

Samlet Omnium

  1. Anita Yvonne Stenberg, 14 point
  2. Julie Leth, 10 point
  3. Jens Frederik Hesse Thomsen, 9 point
  4. Mikkel Skovgaard, 8 point
  5. Amalie Winther Olsen, 4 point

B&U

Scratchløb 1 omgang + 33 meter

  1. Emil Roed
  2. Ruben Zilas Larsen
  3. Lauge H. Woer
  4. Frederik Bjørn Sørensen
  5. Oscar Munk-Olsen

Linjeløb over ubekendt distance

  1. Emil Roed
  2. Ruben Zilas Larsen
  3. Lauge H. Woer
  4. Frederik Bjørn Sørensen
  5. Oscar Munk-Olsen

Udskilningsløb m. handikap i meter

  1. Emil Roed
  2. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  3. Mads Nadhazi Almstrup
  4. Oscar Munk-Olsen
  5. Frederik Bjørn Sørensen

Samlet Omnium

  1. Emil Roed, 15 point
  2. Ruben Zilas Larsen, 8 point
  3. Lauge H. Woer, 6 point
  4. Frederik Bjørn Sørensen, 5 point
  5. Astrid Marie Bjørn Sørensen, 4 point
  6. Oscar Munk-Olsen, 4 point
  7. Mads Nadhazi Almstrup, 3 point

Motion

Udskilningsløb

  1. Anders Dybro
  2. Michael Ring Nielsen
  3. Niels Bjørnsteen

Linjeløb

  1. Michael Ring Nielsen
  2. Anders Dybro
  3. Niels Bjørnsteen

Spurtløb

  1. Anders Dybro
  2. Michael Ring Nielsen
  3. Niels Bjørnsteen

Samlet Omnium

  1. Anders Dybro, 14 point
  2. Michael Ring Nielsen, 13 point
  3. Niels Bjørnsteen, 9 point

Italiensk Jagtløb

  1. Hold ved Grønt Flag: Mads Nadhazi Almstrup, Frederik Bjørn Sørensen, Ruben Zilas Larsen, Mikkel Skovgaard, Anita Yvonne Stenberg, Florian Schneider, Michael Berling, Martin Frank, Matias Greve, Daniel Hartvig.
  2. Hold ved Rødt Flag: Astrid Marie Bjørn Sørensen, Oscar munk-Olsen, Lauge H. Woer, Emil Roed, Amalie Winther Olsen, Jens Frederik Hesse Thomsen, Rasmus Moth Madsen, Anders Lillendal, Morten Høeg Abel Jensen, Julius Johensen.

Parløb

  1. Johannes Ollerup Sall / Daniel Hartvig
  2. Martin Frank / Anders Lillendal
  3. Julius Johansen / Amalie Winther Olsen
  4. Michael A. Larsen / Morten Høgh Abel Jensen
  5. Michael Berling / Mikkel Skovgaard
  6. Matias Greve / Anita Yvonne Stenberg
  7. Florian Schneider / Rasmus Moth Madsen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[/column] [/columns]
Share.

About Author

Leave A Reply