Rimkratt genvinder DM – Sølv til Morten Abel

0

Niels Fredborgs Æresløb – DM Sprint

William Rimkratt-Milkowski genvandt sit danske sprint mesterskab, da Aarhus Cyklebane for første gang i 11 år lagde cement til et elite mesterskab.

Aarhus Cyklebane lagde for 17. gang i historien cementen til de danske mesterskaber i sprint. Sprint disciplinen har været domineret af ryttere fra København og Odense de sidste mange år, faktisk var den sidste medalje til Aarhus i disciplinen Claus Haldrups bronze i 2004, mens man skal helt tilbage til 1975 for at finde den sidste sprint mester fra Aarhus, nemlig Niels Fredborg. For første gang i rigtigt mange år, stillede Aarhus til start med ryttere som Morten Høgh Abel Jensen og Nicklas O. Pedersen, som kunne regnes blandt medalje aspiranterne.

Allerede tidligt i kvalifikationen satte den 19-årige Jeppe Aaskov Pallesen en særdels hurtig tid. Jeppe var allerede i aktion som 3. rytter, og var den første under de 12 sekunder med 11,995, en tid der skulle vise sig at være 4. hurtigste på aftenen. Da konkurrencen nåede frem til de sidste 4 ryttere var forventningerne i top til Nicklas O. Pedersen, men desværre leverede Nicklas ikke som håbet, og måtte senere se sig henvist til 6. pladsen med 12,096 sekunder. Mathias Munk Andersen fra Odense, skar 2/100 af Jeppe’ tid med 11,973, inden Morten Høgh Abel Jensen for alvor satte konkurrenterne under pres ved at tilbagelægge de 200 meter på 11,374. sekund. Sidste mand på banen var den forsvarende danske mester, William Rimkratt-Milkowski fra København. William forbedrede lige akkurat den bedste tid, ved at køre i 11,359 sekund. Morten Høgh Abel Jensens flotte kvalifikations tid, havde styrket håbet om metal til Aarhus ved årets mesterskab.

I de tre første kvartfinaler var det kort proces. William Rimkratt-Milkowski besejrede Martin Steffensen, Morten Høgh Abel Jensen besejrede trænings kammeraten Danny Bak Pedersen og Mathias Munk Andersen var forstor en mundfuld for det lokale håb Nicklas O. Pedernsen. I den sidste kvartfinale viste den tidligere dobbelte junior mester, Martin Frank, sin store rutine ved at besejre Jeppe Aaskov Pallesen.

Desværre for Frank sluttede festen da han stod overfor William Rimkratt-Milkowski i semifinalen. Rimkratt vandt sikkert i to matcher, og var dermed klar til at forsvare sit mesterskab. Det var derimod mere spændende i semifinalen mellem Morten Høgh Abel Jensen og Mathias Munk Andersen. Mathias Munk vandt den første match fra spids, med et halvt hjul. I den efterfølgende match kørte Abel en lang spurt, som Mathias Munk ikke kunne svare igen på. Dermed havde Abel udlignet til 1-1, til stor juble fra de 300 fremmødte tilskuere. I den afgørende match forsøgte Abel sig igen med samme taktik, men denne gang var Mathias Munk forbedret. Ved indgangen til det sidste sving, lancerede Mathias Munk sit angreb. Mathias Munk lignede en vinder, men Abel holdt farten og kunne tage sejren og pladsen i finalen.

I 2’ernes finale, sejrede Mathias Munk Andersen klart over Martin Frank i 2 heats, og vandt dermed bronze som i 2014. Håbet som århusiansk guld blev hurtigt slukket, da William Rimkratt-Milkowski vandt i 2 heats. I første heat forsøgte Abel sig igen med en lang spurt, men det var Rimkratt forberedt på og kunne uden besvær skyde forbi. I anden afdeling var det Rimkratt’ tur til at åbne spurten, med Abel på hjul. En overgang lignede det at Abel kunne nå forbi, men Rimkratt var for stærk og afviste Abel.

Den kun 20-årige William Rimkratt-Milkowski kunne dermed fejre sit 3. Danmarks mesterskab på 4 år, mens man i Aarhus kunne glædes over den første medalje i 12 år.

Mathias Munk Andersen besejrede Morten Høgh Abel Jensen i det første af 3 heats i 1/2 finalen, foto: Toke Hage.

Mathias Munk Andersen besejrede Morten Høgh Abel Jensen i det første af 3 heats i 1/2 finalen, foto: Toke Hage.

Mathias Munk Andersen slår Martin Frank om bronze, foto: Toke Hage.

Mathias Munk Andersen slår Martin Frank om bronze, foto: Toke Hage.

Finalen mellem Morten Høgh Abel Jensen og William Rimkratt-Milkowski, foto: Toke Hage.

Finalen mellem Morten Høgh Abel Jensen og William Rimkratt-Milkowski, foto: Toke Hage.

William Rimkratt-Milkowski, foto Toke Hage.

William Rimkratt-Milkowski Dansk mester for 3. gang, foto Toke Hage.

To mestre: Niels Fredborg og William Rimkratt-Milkowski, foto: Toke Hage.

To mestre: Niels Fredborg og William Rimkratt-Milkowski, foto: Toke Hage.

Komplette Resultater

Elite

  1. William Rimkratt-Milkowski (København)
  2. Morten Høgh Abel Jensen
  3. Mathias Munk Andersen (Odense)
  4. Martin Frank
  5. Nicklas O. Pedersen
  6. Martin Steffensen (Odense)
  7. Jeppe Aaskov Pallesen
  8. Danny Bak Pedersen
  9. Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej
  10. Jens Chr. Dichie (København)

Kvalifikation

  1. William Rimkratt-Milkowski, 11,359
  2. Morten Høgh Abel Jensen, 11,374
  3. Mathias Munk Andersen, 11,973
  4. Jeppe Aaskov Pallesen, 11,995
  5. Martin Frank, 12,089
  6. Nicklas O. Pedersen, 12,096
  7. Danny Bak Pedersen, 12,316
  8. Martin Steffensen, 12,389
  9. Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej, 12,629
  10. Jens Chr. Dichie, 12,876

1/4 Finaler

Heat 1

  1. William Rimkratt-Milkowski (København)
  2. Martin Steffensen (Odense)

Heat 2

  1. Morten Høgh Abel Jensen
  2. Danny Bak Pedersen

Heat 3

  1. Mathias Munk Andersen (Odense)
  2. Nicklas O. Pedersen

Heat 4

  1. Martin Frank (København)
  2. Jeppe Aaskov Pallesen

1/2 Finaler

Heat 1

  1. William Rimkratt-Milkowski (København), 2
  2. Martin Frank (København), 0

Heat 2

  1. Morten Høgh Abel Jensen, 2
  2. Mathias Munk Andersen (Odense), 1

Match om 5.-8. pladsen

  1. Nicklas O. Pedersen
  2. Martin Steffensen (Odense)
  3. Jeppe Aaskov Pallesen
  4. Danny Bak Pedersen

2’ernes Finale

  1. Mathias Munk Andersen (Odense), 2
  2. Martin Frank (København), 0

1’ernes Finale

  1. William Rimkratt-Milkowski (København), 2
  2. Morten Høgh Abel Jensen, 0

Omnium

  1. Nicklas O. Pedersen, 13 point
  2. Jeppe Aaskov Pallesen, 11 point
  3. Nicklas Eberhardt, 10 point
  4. Jens Chr. Dichie (København), 6 point
  5. Danny Bak Pedersen, 5 point
  6. Martin Steffensen (Odense), 0 point

Udskilningsløb

  1. Nicklas O. Pedersen
  2. Jeppe Aaskov Pallesen
  3. Danny Bak Pedersen
  4. Jens Chr. Dichie (København)
  5. Nicklas Eberhardt (København)
  6. Martin Steffensen (Odense)

Linjeløb

  1. Nicklas O. Pedersen
  2. Nicklas Eberhardt (København)
  3. Jeppe Aaskov Pallesen
  4. Jens Chr. Dichie (København)
  5. Danny Bak Pedersen
  6. Martin Steffensen (Odense)

Spurtløb

  1. Nicklas Eberhardt (København)
  2. Jeppe Aaskov Pallesen
  3. Nicklas O. Pedersen
  4. Jens Chr. Dichie (København)
  5. Danny Bak Bjerregaard
  6. Martin Steffensen (Odense)

U17

Kvalifikation

  1. Svend Helleshøj Buch, 12,243
  2. Anders Lilliendal (Odense), 12,490
  3. Mikkel Skovgaard, 13,139
  4. August Kjær Agergaard, 13,668
  5. Ruben Zilas Larsen, 14,406

1/2 Finale

Heat 1

  1. Svend Helleshøj Buch
  2. August Kjær Agergaard
  3. Ruben Zilas Larsen

Heat 2

  1. Anders Lilliendal (Odense)
  2. Mikkel Skovgaard

2’ernes Finale

  1. Mikkel Skovgaard, 9 point
  2. August Kjær Agergaard, 6 point
  3. Ruben Zilas Larsen, 3 point

1’ernes Finale

  1. Svend Helleshøj Buch, 2
  2. Anders Lilliendal (Odense), 0

U16 Piger

  1. Celina Mygdam Mikkelsen

U15 Drenge & U16 Piger

Kvalifikation

  1. Aksel Klinge (Odense), 13,698
  2. Casper Kaysen, 13,952
  3. Mathias Møller Jørgensen, 13,959
  4. Cedar Benjamin Hansen, 14,319
  5. Nis Thoe Fuglsang (København), 14,514
  6. Frederik Bjørn Sørensen, 14,907
  7. Lukas Lund Sørensen, 15,138
  8. Oscar Munk-Olsen, 15,792
  9. Celina Mygdam Mikkelsen, 16, 738
  10. Mads Nadhazi Almstrup, 16,959

1/4 Finaler

Heat 1

  1. Aksel Klinge (Odense)
  2. Oscar Munk-Olsen
  3. Celina Mygdam Mikkelsen

Heat 2

  1. Casper Kaysen
  2. Lukas Lund Sørensen
  3. Mads Nadhazi Almstrup

Heat 3

  1. Mathias Møller Jørgensen
  2. Frederik Bjørn Sørensen

Heat 4

  1. Cedar Benjamin Hansen
  2. Nis Thos Fuglsang (København)

1/2 Finaler

Heat 1

  1. Aksel Klinge (Odense)
  2. Cedar Benjamin Hansen

Heat 2

  1. Casper Kaysen
  2. Mathias Møller Jørgensen

Match om 5.-10. pladsen

  1. Frederik Bjørn Sørensen
  2. Lukas Lund Sørensen
  3. Oscar Munk-Olsen
  4. Mads Nadhazi Almstrup
  5. Celina Mygdam Mikkelsen

2’ernes Finale

  1. Mathias Møller Jørgensen, 2
  2. Cedar Benjamin Hansen, 0

1’ernes Finale

  1. Aksel Klinge (Odense), 2
  2. Casper Kaysen, 0

U13 Piger

  1. Claudia Mygdam Mikkelsen, 9 point
  2. Astrid Marie Bjørn Sørensen, 6 point
  3. Kathrine Møller Jørgensen, 3 point

Heat 1

  1. Claudia Mygdam Mikkelsen
  2. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  3. Katrhine Møller Jørgensen

Heat 2

  1. Claudia Mygdam Mikkelsen
  2. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  3. Katrhine Møller Jørgensen

Heat 3

  1. Claudia Mygdam Mikkelsen
  2. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  3. Katrhine Møller Jørgensen

U13

  1. Rasmus Perto
  2. Sebastian Søndergaard
  3. Jens Bak Bjerregaard
  4. Magnus Obitsø Forsberg

Kvalifikation U11 & U13

  1. Sebastian Søndergaard, 16,195
  2. Rasmus Perto, 16,195
  3. Jens Bak Bjerregaard, 17,394
  4. Magnus Obitsø Forsberg, 18,262
  5. Malthe Obitsø Forsberg, 20,371

1/2 Finaler

Heat 1

  1. Sebastian Søndergaard
  2. Malthe Obitsø Forsberg

Heat 2

  1. Rasmus Perto
  2. Jens Bak Bjerregaard

2’ernes Finale

  1. Jens Bak Bjerregaard, 2
  2. Malthe Obitsø Forsberg, 0

1’ernes Finale

  1. Rasmus Perto, 2
  2. Sebastian Søndergaard, 0

U11

  1. Malthe Obitsø Forsberg
Share.

About Author

Leave A Reply