Danmarks Mesteren vandt Jørgen Leths Æresløb

0

Jørgen Leths Æresløb

Den danske mester i sprint, William Rimkratt-Milkowski, vandt Jørgen Leths Æresløb og blev dermed den første danske Grand Prix vinder i Aarhus siden Niels Fredborg i 1965. Mens lokale Rasmus Søgaard var aftenens store overraskelse.

På en sensommer aften i Aarhus, hvor den sene sommer vejr absolut ikke var i det gæstfrie hjørne, blev den 5. udgave af Jørgen Leths Æresløb afviklet. Godt 300 mennesker havde trodset den blæsende sommer aften og havde fundet vej til smukke cyklebane, og de blev forkælet med spændende cykelløb.

Allerede fra den indledende kvalifikation lagde rytterne et højt niveau. Lokale Morten Høgh Abel Jensen, som var blevet nr. 2 på sammen bane tilbage i juni, slog sin overmand fra DM finalen, William Rimkratt-Milkowski. Morten kørte i den imponerede tid 11,309 sek. mod Williams 11,343. Danmarks unge VM deltager, Jakob Joensen stod ikke tilbage for sine ældre landsmænd, og kørte den imponerende tid 11,399. Mens hollænderne Stijn Geluk og Michael Veen i 11,580 og 11,987 var hhv. 4 og 5. hurtigst.

Desværre måtte Jakob Joensen trække sig med sygdom inden aftenens finale program, dermed så aftenens kvart finaler ud som følgende: Morten Abel mod den norske vicemester Jon Even Corneliussen, William Rimkratt-Milkowski mod lokale Danny Bak Pedersen, Stijn Geluk mod Johan Tiedemann Langballe og Michael Veen mod Rasmus Søgaard. I de tre første kvartfinaler sejrede forhåndsfavoritter, mens Rasmus Søgaard noget overraskende besejrede Michael Veen med en lang spurt. Det betød at Rasmus i semifinalen skulle op imod den lokale DM sølvvinder Morten Abel i semifinalen, mens Rimkratt-Milkowski stod overfor Stijn Geluk. Den danske mester gjorde kort proces og slog Geluk over 2 afdelinger, og dermed var vejen banet mod en gentagelse af DM finalen fra juni måned. Men Rasmus Søgaard ville det anderledes. Morten Abel gjorde ellers sit ved at sejre i semifinalens første afdeling, men så kørte Rasmus Søgaard to stærke spurter hjem fra spids i hhv. 2. og 3. afdeling, og dermed var overraskelsen en realitet.

I to tætte matcher viste den danske mester William Rimkratt-Milkowski sig for stor en mundfuld for Rasmus Søgaard. William startede det psykologiske spil, ved starte helt tæt på Søgaard og nedstirre ham. Det lille spil må have virket, da Rasmus Søgaard ikke fik timet sin langspurt, og Milkowski kunne skyde forbi på de sidste meter. En finale med tænding og nerve, den altid rolige og ydmyge William Rimkratt-Milkowski viste kant og aggressiv kørsel. Noget vi også fik at se i aftenens anden finale, hvor Søgaard igen forsøgte sig med den lange spurt, og igen kørte Milkowski forbi på de sidste meter til publikums fortjente hyldest. Stijn Geluk startede med at vinde den første afdeling over Morten Abel i 2’ernes finale, men herfra satte Morten tryk på og vandt aftenens sidste to starter hjem fra spids, og kunne dermed 3. pladsen i årets æresløb.

1

William Rimkratt-Milkowski nedstirrer sin modstander Stijn Geluk i halvfinalen, foto: Toke Hage Photography.

13939468_1454681101227590_5874630614248376795_n

Morten Høgh Abel sejre i den afgørende duel om 2’ernes finale over hollandske Stijn Geluk, foto: Toke Hage Photography.

13892358_1454631937899173_7827902210856575479_n

Mange tilskuere have fundet vej til Aarhus Cyklebane, noget der skabte stemning til aftenens løb, foto: Toke Hage Photography.

14021556_1454660684562965_4878193806354759305_n

Aftenens overraskelse Rasmus Søgaard klar til finalen mod den danske mester William Rimkratt-Milkowski, foto: Toke Hage Photography.

Petit Prix

I det lille Prix, vandt Johan Tiedemann Langballe 1. og 3. afdeling, begge gange foran træningskammeraten Danny Bak Pedersen, men Michael Veen tog sig af 2. afdeling foran Danny Bak og Johan Tiedemann Langballe. Dermed blev Johan Tiedemann Langballe Petit Prix vinder foran Danny Bak Pedersen og hollandske Michael Veen. Desværre måtte den norske vicemester, Jon Even Corneliussen udgå inden start med en rygskade.

13938386_1454659324563101_5406969999418259585_n

Hollandske Michael Veen (bagerst) holder øje med Johan Tiedemann Langballe i Petit Prix, foto: Toke Hage Photography.

Danny Bak Pedersen i spidsen under Petit Prix havde en flot aften på cyklebanen, og sluttede 2'er i Petit Prix efter Johan Tiedemann Langballe, foto: Toke Hage.

Danny Bak Pedersen i spidsen under Petit Prix havde en flot aften på cyklebanen, og sluttede 2’er i Petit Prix efter Johan Tiedemann Langballe, foto: Toke Hage Photography.

Sprint Omnium

Rytterne som blev slået ud inden kvartfinalerne i Grand Prixet, deltog i aftenens sprint omnium. Norske Jørgen Sneisen tog det første stik, scratchløb over 1 omgang + 33 meter, foran Anders Lilliendal og Svend Helleshøj Buch. Desværre styrtede Jørgen Sneisen med 3 andre ryttere i det efterfølgende keirin løb, så der måtte om start til. Desværre fik vi kun Svend Helleshøj Buch med igen af de styrtende ryttere i omstarten, et løb som Anders Lilliendal vandt foran Jeppe Aaskov Pallesen og Jakob Frandsen. Så havde Jakob Frandsen kørt sig varm, og vandt suverænt det afsluttende pointløb foran Jeppe Aaskov Pallesen og Anders Lilliendal. Men desværre for Jakob var det ikke nok til at højere op end på den samlede 3. plads i sprint omnium, som blev vundet af fynske Anders Lilliendal foran Jeppe Aaskov Pallesen.

13912883_1454646117897755_882702915368953363_n

Alle 9 deltagere i sprint omnium klar til Keirin, Jørgen Sneisen fra Norge vandt løbet, foto: Toke Hage Photography.

Jakob Frandsen, Anders Lilliendal og Jeppe Aaskov Pallesen, de tre bedste i sprinter Omnium, foto: Toke Hage.

Jakob Frandsen, Anders Lilliendal og Jeppe Aaskov Pallesen, de tre bedste i sprinter Omnium, foto: Toke Hage Photography.

Senior Omnium

Seniorers omnium over pointløb, linjeløb og udskilningsløb blev en tæt affære mellem Jakob Albertsen og Mads Bak Bjerregaard. Albertsen vandt først stik foran Bjerregaard, mens de to byttede plads i anden afdeling. Albertsen tog den samlede sejr, ved at vinde det afsluttede udskilningsløb foran Mads. Ruben Zilas Larsen tog 3. pladsen foran Anika Rasmussen og Sine Lysdahl.

13901353_1454630787899288_6539136512196637085_n

Jakob Albertsen sejrede i senior Omnium, men blev presset af Mads Bak Bjerregaard, foto: Toke Hage Photography.

B&U

Aksel Klinge fra Odense vandt alle 3 afdelinger i U15-klassens omnium foran Casper Kaysen og Cedar Benjamin Hansen, og dermed kunne de tre ryttere bestige podiet i nævnte rækkefølge. I U11&U13-klassen vandt Jens Bak Bjerregaard første afdeling foran Cladia Mygdam Mikkelsen og Magnus Obitsø Forsberg, mens at Noah Wulff Andersen måtte nøjes med 4. pladsen idet han kørte i mål med kun en fod i pedalerne. Noah sluttede godt af, og sejrede udskilningsløbet og tempoløbet, men da Jens Bak Bjerregaard hentede anden pladserne i begge løb tog Jens også den samlede sejr foran Noah. Claudia Mygdam Mikkelsen sluttede på den samlede 3. plads foran Magnus Obitsø.

I det afsluttende 1.000 meter handikap for samtlige B&U ryttere fik vi aftenens største bifald på Aarhus Cyklebane, da den kun 8-årige Malthe Obitsø Forsberg holdt alle konkurrenter bag sig og aftenens måske flotteste sejr til stående ovationer. Lige bag Malthe kom Aksel Klinge, Casper Kaysen og Cedar Benjamin Hansen flyvende, men Malthe kunne de lige akkurat ikke hente.

 

13935130_1454665121229188_3794523511095197253_n

Malthe Obitsø Forsberg var en yderst populær vinder af 1.000 meter handikappet, der afsluttede B&U løbene, foto: Toke Hage Photography.

Noah Wulff i angreb i U11&U13-klassen, foto: Toke Hage.

Noah Wulff i angreb i U11&U13-klassen, foto: Toke Hage Photography.

Resultater

Jørgen Leths Æresløb – Aarhus By’s Grand Prix

Kvalifikation: 200-meter med flyvende start

  1. Morten Høgh Aben Jensen, 11,309 sek.
  2. William Rimkratt-Milkowski (København), 11,343 sek.
  3. Jakob Joensen (København), 11,399 sek.
  4. Stijn Geluk (Holland), 11,580 sek.
  5. Michael Veen (Holland), 11,987 sek.
  6. Rasmus Søgaard, 12,198 sek.
  7. Johan Tiedemann Langballe, 12,254 sek.
  8. Jeppe Aaskov Pallesen, 12,255 sek.
  9. Jon Even Corneliussen (Norge), 12,268 sek.
  10. Svend Helleshøj Buch, 12,493 sek.
  11. Danny Bak Pedersen, 12,534 sek.
  12. Jørgen Sneisen (Norge), 12,599 sek.
  13. Jakob Frandsen, 12,623 sek.
  14. Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej, 12,650 sek.
  15. Remon Kneist (Holland), 12,801 sek.
  16. Jazper van den Ende (Holland), 12,810 sek.
  17. Morten Østerkjærhus, 13,358 sek.

1/8 – Finaler

Heat 1

  1. Morten Høgh Abel Jensen
  2. Morten Østerkjærhus

Heat 2

  1. William Rimkratt-Milkowski (København)
  2. Jazper van den Ende (Holland)

Heat 3

  1. Stijn Geluk (Holland)
  2. Remon Kneist (Holland)

Heat 4

  1. Michael Veen (Holland)
  2. Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej

Heat 5

  1. Rasmus Søgaard
  2. Jakob Frandsen

Heat 6

  1. Johan Tiedemann Langballe
  2. Jørgen Sneisen (Norge)

Heat 7

  1. Danny Bak Pedersen
  2. Jeppe Aaskov Pallesen

Heat 8

  1. Jon Even Corneliussen (Norge)
  2. Svend Helleshøj Buch

1/4 – Finaler

Heat 1

  1. Morten Høgh Abel Jensen
  2. Jon Even Corneliussen (Norge)

Heat 2

  1. William Rimkratt-Milkowski (København)
  2. Danny Bak Pedersen

Heat 3

  1. Stijn Geluk (Holland)
  2. Johan Tiedemann Langballe

Heat 4

  1. Rasmus Søgaard
  2. Michael Veen (Holland)

1/2 – Finaler

Match 1

Heat 1

  1. Morten Høgh Abel Jensen
  2. Rasmus Søgaard

Heat 2

  1. Rasmus Søgaard
  2. Morten Høgh Abel Jensen

Heat 3

  1. Rasmus Søgaard
  2. Morten Høgh Abel Jensen

Match 2

Heat 1

  1. William Rimkratt-Milkowski (København)
  2. Stijn Geluk (Holland)

Heat 2

  1. William Rimkratt-Milkowski (København)
  2. Stijn Geluk (Holland)

Petit Prix

Afdeling 1

  1. Johan Tiedemann Langballe
  2. Danny Bak Pedersen
  3. Michael Veen (Holland)

Afdeling 2

  1. Michael Veen (Holland)
  2. Danny Bak Pedersen
  3. Johan Tiedemann Langballe

Afdeling 3

  1. Johan Tiedemann Langballe
  2. Danny Bak Pedersen
  3. Michael Veen (Holland)

Samlet

  1. Johan Tiedemann Langballe, 7 point
  2. Danny Bak Pedersen, 6 point
  3. Michael Veen (Holland), 5 point

2’ernes Finale

Heat 1

  1. Stijn Geluk (Holland)
  2. Morten Høgh Abel Jensen

Heat 2

  1. Morten Høgh Abel Jensen
  2. Stijn Geluk (Holland)

Heat 3

  1. Morten Høgh Abel Jensen
  2. Stijn Geluk (Holland)

1’ernes Finale

Heat 1

  1. William Rimkratt-Milkowski
  2. Rasmus Søgaard

Heat 2

  1. William Rimkratt-Milkowski
  2. Rasmus Søgaard

Samlet Grand Prix

  1. William Rimkratt-Milkowski (København)
  2. Rasmus Søgaard
  3. Morten Høgh Aben Jensen
  4. Stijn Geluk (Holland)
  5. Johan Tiedemann Langballe
  6. Danny Bak Pedersen
  7. Michael Veen (Holland)
  8. Jon Even Corneliussen (Norge)
  9. Jeppe Aaskov Pallesen
  10. Svend Helleshøj Buch
  11. Jørgen Sneisen (Norge)
  12. Jakob Frandsen
  13. Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej
  14. Remon Kneist (Holland)
  15. Jazper van den Ende (Holland)
  16. Morten Østerkjærhus

Sprinter Omnium

Scratch løb

  1. Jørgen Sneisen (Norge)
  2. Anders Lilliendal (Odense)
  3. Svend Helleshøj Buch
  4. Jazper van den Ende (Holland)
  5. Jeppe Aaskov Pallesen
  6. Morten Østerkjærhus

Keirin

  1. Anders Lilliendal (Odense)
  2. Jeppe Aaskov Pallesen
  3. Jakob Frandsen
  4. Svend Helleshø Buch
  5. Morten Østerkjærhus
  6. Jazper van den Ende (Holland)

Pointløb

  1. Jakob Frandsen, 42 point
  2. Jeppe Aaskov Pallesen, 37 point
  3. Anders Lilliendal (Odense), 36 point
  4. Morten Østerkjærhus, 9 point
  5. Svend Helleshøj Buch, 2 point
  6. Jazper van den Ende, 0 point

Samlet Stilling

  1. Anders Lilliendal (Odense), 12 point
  2. Jeppe Aaskov Pallesen, 9 point
  3. Jakob Frandsen, 8 point
  4. Svend Helleshøj Buch, 6 point
  5. Jørgen Sneisen (Norge), 5 point
  6. Morten Østerkjærhus, 3 point
  7. Jazper van den Ende (Holland), 2 point
  8. Remon Kneist (Holland), 0 point
  9. Nikolaj Frank Duffy Elbyhøej, 0 point

Senior Omnium

Pointløb

  1. Jakob Albertsen, 43 point
  2. Mads Bak Bjerregaard, 17 point
  3. Ruben Zilas Larsen, 8 point
  4. Anika Rasmussen, 5 point
  5. Sine Lysdahl, 2 point

Linjeløb

  1. Mads Bak Bjerregaard
  2. Jakob Albertsen
  3. Ruben Zilas Larsen
  4. Anika Rasmussen

Udskilningsløb

  1. Jakob Albertsen
  2. Mads Bak Bjerregaard
  3. Anika Rasmussen
  4. Ruben Zilas Larsen

Samlet Stilling

  1. Jakob Albertsen, 14 point
  2. Mads Bak Bjerregaard, 13 point
  3. Ruben Zilas Larsen, 8 point
  4. Anika Rasmussen, 7 point
  5. Sine Lysdahl, 1 point

U15

Udskilningsløb

  1. Aksel Klinge (Odense)
  2. Casper Kaysen
  3. Cedar Benjamin Hansen

Spurtløb

  1. Aksel Klinge (Odense)
  2. Casper Kaysen
  3. Cedar Benjamin Hansen

Linjeløb

  1. Aksel Klinge (Odense)
  2. Casper Kaysen
  3. Cedar Benjamin Hansen

Samlet Stilling

  1. Aksel Klinge (Odense), 15 point
  2. Casper Kaysen, 12 point
  3. Cedar Benjamin Hansen, 9 point

U11 & U13

Linjeløb

  1. Jens Bak Bjerregaard
  2. Claudia Mygdam Mikkelsen
  3. Magnus Obitsø Forsberg
  4. Noah Wulff Andersen
  5. Malthe Obitsø Forsberg

Udskilningsløb

  1. Noah Wulff Andersen
  2. Jens Bak Bjerregaard
  3. Claudia Mygdam Mikkelsen
  4. Magnus Obitsø Forsberg
  5. Malthe Obitsø Forsberg

Tempoløb

  1. Noah Wulff Andersen, 10 point
  2. Jens Bak Bjerregaard, 4 point
  3. Claudia Mygdam Mikkelsen, 1 point
  4. Magnus Obitsø Forsberg, 0 point
  5. Malthe Obitsø Forsberg, 0 point

Samlet Stilling

  1. Jens Bak Bjerregaard, 13 point
  2. Noah Wulff Andersen, 12 point
  3. Claudia Mygdam Mikkelsen, 10 point
  4. Magnus Obitsø Forsberg, 7 point
  5. Malthe Obitsø Forsberg, 3 point

1.000 meter handikap

  1. Malthe Obitsø Forsberg
  2. Aksel Klinge (Odense)
  3. Casper Kaysen
Share.

About Author

Leave A Reply