#aarhusbanen – Følg os på de sociale medier!

Nils Lau Triumferede i Kay Werners Mindeløb

0

Fredag aften startede den danske cykelsæson langt om længe på Aarhus Cyklebane med Kay Werners Mindeløb. Den lokale Team AURA Energi – JS.dk ryttere, Nils Lau Nyborg Broge var banens bedste i en meget flot elite klasse. Nils Lau sejrede foran de unge talenter Tobias Aagaard Hansen og Frederik Thomsen.

Resultater Elite klassen, Kay Werners Mindeløb

Spurtløb
1. Tobias Aagaard HansenTeam Fri BikeShop – Zealand Cycling
2. Nils Lau Nyborg BrogeTeam AURA Energi – JS.dk
3. Frederik ThomsenTeam AURA Energi – JS.dk
4. Peter BuskTeam Eiland Electric Carl Ras
5. Rasmus SøgaardC.K. Aarhus
Udskilningsløb
1. Nils Lau Nyborg BrogeTeam AURA Energi – JS.dk
2. Jeppe Aaskov PallesenTeam ColoQuick
3. Frederik ThomsenTeam AURA Energi – JS.dk
4. Tobias Aagaard HansenTeam Fri BikeShop – Zealand Cycling
5. Frederik Bjørn SørensenTeam NPV Carl Ras – Roskilde Junior
PointløbPts.
1. Nils Lau Nyborg BrogeTeam AURA Energi – JS.dk 12
2. Mathias Møller Jørgensen Team Herning C.K. Junior5
3. Mads AndersenTeam Herning C.K. Elite5
4. Tobias Aagaard HansenTeam Fri BikeShop – Zealand Cycling 5
5. Jeppe Aaskov PallesenTeam ColoQuick 4
Samlet OmniumPts.
1. Nils Lau Nyborg BrogeTeam AURA Energi – JS.dk14
2. Tobias Aagaard HansenTeam Fri BikeShop – Zealand Cycling9
3. Frederik Thomsen Team AURA Energi – JS.dk6
4. Jeppe Aaskov Pallesen Team ColoQuick 5
5. Mathias Møller JørgensenTeam Herning C.K Junior4
6. Mads AndersenTeam Herning C.K. Elite 3
7. Peter BuskTeam Eiland Electric Carl Ras 2
8. Rasmus Søgaard C.K. Aarhus 1
9. Frederik Bjørn SørensenTeam NPV Carl Ras – Roskilde Junior 1
10. Jakob Frandsen C.K. Aarhus 0
11. Christoffer HeickCycling Odense0
12. Philip MathiesenTeam ABC Junior0
13. Rasmus Rauch Cycling Odense 0
14. Ruben Zilas Larsen C.K. Aarhus0
15. Noah Wulff C.K. Aarhus 0
16. August Birk HundtNæstved B.C.0

Øvrige Resultater

Senior B – PointløbPts.
1. Amalie Winther OlsenCycling Odense12
2. Johan Tiedemann LangballeC.K. Aarhus12
3. Mads RydicherKCK Herlev
4. Nicolai KoldbyC.K. Aarhus8
5. Jens Bak BjerregaardC.K. Aarhus3
Senior B – Linjeløb
1. Johan Tiedemann LangballeC.K. Aarhus
2. Nicolai KoldbyC.K. Aarhus
3. Mads RydicherKCK Herlev
4. Amalie Winther OlsenCycling Odense
5. Michael BerlingC.K. Aarhus
Senior B – Udskilningsløb
1. Michael BerlingC.K. Aarhus
2. Johan Tiedemann LangballeC.K. Aarhus
3. Amalie Winther OlsenCycling Odense
4. Oscar VosgerauC.K. Aarhus
5. Frederik HougaardRanders C.K. 1910
Senior – Længste Omgang
1. Ruben Zilas LarsenC.K. Aarhus
2. Frederik Bjørn SørensenTeam NPV Carl Ras – Roskilde Junior
3. Philip MathiesenTeam ABC Junior
4. August Hundt BirkNæstved B.C.
5. Oscar VosgerauC.K. Aarhus
B&U – Scratchløb
1. Malthe Obitsø ForsbergC.K. Aarhus
2. Mathias PostAarhus MTB
3. Kasper SolsbækAarhus MTB
B&U – Politi & Røver
1. “Røver”, Jens Chr. Schmidt, Tobias Solsbæk, Karla Toft Lehmann, Alma Bjørn Sørensen og Tobias Berling
2. “Politi”, Nikolaj Solsbæk, Albert Lundgren, Kasper Solsbæk, Julie Schmidt, Gustav Hansen, Malthe Obitsø Forsberg, Mathias Post, Vitus Falck
B&U – Længste Omgang
1. Kasper SolsbækAarhus MTB
2. Malthe Obitsø ForsbergC.K. Aarhus
3. Jens Chr. SchmidtRanders C.K. 1910
B&U – Linjeløb
1. Kasper SolsbækAarhus MTB
2. Mathias PostAarhus MTB
3. Malthe Obitsø ForsbergC.K. Aarhus
Share.

About Author

Leave A Reply