Fredag aften startede den danske cykelsæson langt om længe på Aarhus Cyklebane med Kay Werners Mindeløb. Den lokale Team AURA Energi – JS.dk ryttere, Nils Lau Nyborg Broge var banens bedste i en meget flot elite klasse. Nils Lau sejrede foran de unge talenter Tobias Aagaard Hansen og Frederik Thomsen.
Resultater Elite klassen, Kay Werners Mindeløb
Spurtløb
1. Tobias Aagaard Hansen
Team Fri BikeShop – Zealand Cycling
2. Nils Lau Nyborg Broge
Team AURA Energi – JS.dk
3. Frederik Thomsen
Team AURA Energi – JS.dk
4. Peter Busk
Team Eiland Electric Carl Ras
5. Rasmus Søgaard
C.K. Aarhus
Udskilningsløb
1. Nils Lau Nyborg Broge
Team AURA Energi – JS.dk
2. Jeppe Aaskov Pallesen
Team ColoQuick
3. Frederik Thomsen
Team AURA Energi – JS.dk
4. Tobias Aagaard Hansen
Team Fri BikeShop – Zealand Cycling
5. Frederik Bjørn Sørensen
Team NPV Carl Ras – Roskilde Junior
Pointløb
Pts.
1. Nils Lau Nyborg Broge
Team AURA Energi – JS.dk
12
2. Mathias Møller Jørgensen
Team Herning C.K. Junior
5
3. Mads Andersen
Team Herning C.K. Elite
5
4. Tobias Aagaard Hansen
Team Fri BikeShop – Zealand Cycling
5
5. Jeppe Aaskov Pallesen
Team ColoQuick
4
Samlet Omnium
Pts.
1. Nils Lau Nyborg Broge
Team AURA Energi – JS.dk
14
2. Tobias Aagaard Hansen
Team Fri BikeShop – Zealand Cycling
9
3. Frederik Thomsen
Team AURA Energi – JS.dk
6
4. Jeppe Aaskov Pallesen
Team ColoQuick
5
5. Mathias Møller Jørgensen
Team Herning C.K Junior
4
6. Mads Andersen
Team Herning C.K. Elite
3
7. Peter Busk
Team Eiland Electric Carl Ras
2
8. Rasmus Søgaard
C.K. Aarhus
1
9. Frederik Bjørn Sørensen
Team NPV Carl Ras – Roskilde Junior
1
10. Jakob Frandsen
C.K. Aarhus
0
11. Christoffer Heick
Cycling Odense
0
12. Philip Mathiesen
Team ABC Junior
0
13. Rasmus Rauch
Cycling Odense
0
14. Ruben Zilas Larsen
C.K. Aarhus
0
15. Noah Wulff
C.K. Aarhus
0
16. August Birk Hundt
Næstved B.C.
0
Øvrige Resultater
Senior B – Pointløb
Pts.
1. Amalie Winther Olsen
Cycling Odense
12
2. Johan Tiedemann Langballe
C.K. Aarhus
12
3. Mads Rydicher
KCK Herlev
4. Nicolai Koldby
C.K. Aarhus
8
5. Jens Bak Bjerregaard
C.K. Aarhus
3
Senior B – Linjeløb
1. Johan Tiedemann Langballe
C.K. Aarhus
2. Nicolai Koldby
C.K. Aarhus
3. Mads Rydicher
KCK Herlev
4. Amalie Winther Olsen
Cycling Odense
5. Michael Berling
C.K. Aarhus
Senior B – Udskilningsløb
1. Michael Berling
C.K. Aarhus
2. Johan Tiedemann Langballe
C.K. Aarhus
3. Amalie Winther Olsen
Cycling Odense
4. Oscar Vosgerau
C.K. Aarhus
5. Frederik Hougaard
Randers C.K. 1910
Senior – Længste Omgang
1. Ruben Zilas Larsen
C.K. Aarhus
2. Frederik Bjørn Sørensen
Team NPV Carl Ras – Roskilde Junior
3. Philip Mathiesen
Team ABC Junior
4. August Hundt Birk
Næstved B.C.
5. Oscar Vosgerau
C.K. Aarhus
B&U – Scratchløb
1. Malthe Obitsø Forsberg
C.K. Aarhus
2. Mathias Post
Aarhus MTB
3. Kasper Solsbæk
Aarhus MTB
B&U – Politi & Røver
1. “Røver”, Jens Chr. Schmidt, Tobias Solsbæk, Karla Toft Lehmann, Alma Bjørn Sørensen og Tobias Berling
2. “Politi”, Nikolaj Solsbæk, Albert Lundgren, Kasper Solsbæk, Julie Schmidt, Gustav Hansen, Malthe Obitsø Forsberg, Mathias Post, Vitus Falck