Rasmussen Sejrede i Asmussens Æresløb

0

Gunnar Asmussens Æresløb

Endnu en flot og solrig forsommer aften på Aarhus Cyklebane, udgjorde perfekte rammer for Gunnar Asmussens Æresløb 2016.

Vejret startede ellers med spille arrangørerne et pus. En lille halvtime før stævne start, stod regnen ned og starten måtte udskydes mens ryttere og tilskuere måtte søge læ. Aflysning kom dog aldrig på tale, og solen brød gennem skyerne mens banen tørrede og lidt i kl. 19 kunne starten gå.

Årets åbningsløb på Aarhus Cyklebane, blev ikke overraskende vundet af fynske Alex Rasmussen. Desværre blev løbet skæmmet af et grimt styrt til Jakob Frandsen, der måtte en tur på skadestuen. Løbet måtte kort neutraliseres, mens Jakob blev hjulpet fra banen. Efterfølgende meldte Jakob, at han var under observation for hjernerystelse, men ellers var ok foruden nogle overfladiske knubs, og at han vender stærkt tilbage.

I de øvrige afdelinger i eliteklassen, viste Alex Rasmussen glimt at sit kæmpe talent, selvom den unge Johan Tiedemann Langballe pressede ham helt til målstregen i det første linjeløb. I udskilningsløb angreb Alex selv, da han sad tilbage med Johan og Nicklas O. Pedernsen, og kørte en sikker sejr hjem. Det afsluttende pointløb blev en noget mere spændende affære, hvor flere ryttere bød ind med angreb. Efter tredje spurt, som blev vundet af den unge fynbo Anders Lillendal, førte Anders et tæt løbet for Nicklas O. Pedernsen. Men så angreb Alex Rasmussen, og selvskab af Nicklas, mens Mads Meyer lige præcis ikke nåede med. Af de to ryttere var Nicklas klart foran på point, og da de to fik et pænt forspring var det klart, at Alex skulle vinde de resterende spurter for at nå forbi Nicklas. Dette gjorde Alex, i to tætte spurter, og præcis som det to kørte ud på sidste omgang, hentede de feltet med en omgang. Alex vandt dog også den sidste spurt, og dermed også det afsluttende pointløb. Nicklas’ andenplads betød at han lige præcis kravlede forbi Johan Tiedemann Langballe i den samlede stilling, mens Anders Lilledal sluttede som nr. 4 lige uden for podiet.

I B-klassen var der lagt op til spænding, med et felt godt blandet med rutine og ungdom. Det blev dog ungdom, som løb med det hele, da Mads Andersen fra Horsens viste stærk kørsel og vandt 2 ud af 3 starter. Lige efter kom de unge ryttere fra Aarhus, Svend Helleshøj Buch og Mikkel Skovgaard. Efter 2 indledende sejre og afsluttende 2. plads, tog Jan Birke Lyngbye sig lige akkurat af den samlede sejr i C-klassen foran Amalie Winther Olsen og Kasper Sørensen. I U15 klassen vandt Mathias Jørgensen fra Give alle tre løb foran lokale Frederik Bjørn Sørensen, og med Ceder Benjamin Hansen på 3. pladsen. Rasmus Perto sejrede også i alle tre starter foran næste generation i Verdi-familien, Peter Verdi fra Odense på 2. pladsen og Sebastian Søndergaard fra Silkeborg på 3. pladsen.

Foruden det konkurrencemæssige indslag, blev det lokale Team WeBike – C.K. Aarhus og ikke mindst Torkil Veyhe hædret for den samlede sejr i Marcello Bergamo Cuppen i pinsen. Derudover blev det til afsked med østrigske Florian Schneider, som i aftes kørte sit løb på Aarhus Cyklebane. Florian, der lokalt går under navnet “Der Kaizer”, har været en fast del af C.K. Aarhus og Aarhus Cyklebane de seneste år, dette blev der sagt tak for i går. Held og lykke til Florian i amerikanske.

Team WeBike - C.K. Aahrus' Torkil Veyhe, blev hædret for sin samlede sejr i Marcello Bergamo Cuppen, sammen med sine holdkammerater. Foto: Toke Hage.

Team WeBike – C.K. Aahrus’ Torkil Veyhe, blev hædret for sin samlede sejr i Marcello Bergamo Cuppen, sammen med sine holdkammerater. Foto: Toke Hage.

 

Den fynske Raket, Alex Rasmussen, var i hopla, og vandt rub og stub. Foto: Toke Hage.

Den fynske Raket, Alex Rasmussen, var i hopla, og vandt rub og stub. Foto: Toke Hage.

 

Florian "Der Kaizer" Schneider, sidste løb på Aarhus Cyklebane. Foto: Toke Hage.

Florian “Der Kaizer” Schneider, sidste løb på Aarhus Cyklebane. Foto: Toke Hage.

 

Nicklas O. Pedersen, Alex Rasmussen og Johan Tiedemann Langballe, dagens Top 3. Foto: Toke Hage.

Nicklas O. Pedersen, Alex Rasmussen og Johan Tiedemann Langballe, dagens Top 3. Foto: Toke Hage.

Resultater

Senior A

Linjeløb over 15 omgange

  1. Alex Rasmussen (Odense)
  2. Johan Tiedemann Langballe
  3. Nicklas O. Pedersen
  4. Morten Høgh Abel Jensen
  5. Thomas Guldhammer

Udskilningsløb

  1. Alex Rasmussen (Odense)
  2. Johan Tiedemann Langballe
  3. Nicklas O. Pedersen
  4. Thomas Guldhammer
  5. Anders Lillendal (Odense)

Pointløb over 18 omgange

  1. Alex Rasmussen (Odense), 20 point
  2. Nicklas O. Pedersen, 18 point
  3. Anders Lillendal (Odense), 9 point
  4. Johan Tiedemann Langballe, 5 point
  5. Morten Høgh Abel Jensen, 4 point

Samlet Omnium

  1. Alex Rasmussen (Odense), 15 point
  2. Nicklas O. Pedersen, 10 point
  3. Johan Tiedemann Langballe, 10 point
  4. Anders Lillendal (Odense), 4 point
  5. Morten Høgh Abel Jensen, 3 point
  6. Thomas Guldhammer, 3 point
  7. Mads Meyer, 0 point
  8. Johanne Ollerup Sall, 0 point
  9. Jens Frederik Hesse Thomsen, 0 point
  10. Michael A. Larsen, 0 point
  11. Rasmus Søgaard, 0 point

Senior B

Pointløb over 15 omgange

  1. Mads Andersen, 17 point
  2. Svend Helleshøj Buch, 13 point
  3. Danny Bak Pedersen, 11 point
  4. Martin Steffensen (Odense), 8 point
  5. Jens Christian Dichie (København), 5 point

Linjeløb over ubekendt distance

  1. Mads Andersen
  2. Svend Helleshøj Buch
  3. Danny Bak Pedersen
  4. Martin Steffensen (Odense)
  5. Mikkel Skovgaard

Udskilningsløb

  1. Mikkel Skovgaard
  2. Mads Andersen
  3. Svend Helleshøj Buch
  4. Jens Christian Dichie (København)
  5. Jakob Albertsen

Samlet Omnium

  1. Mads Andersen, 14 point
  2. Svend Helleshøj Buch, 11 point
  3. Mikkel Skovgaard, 6 point
  4. Danny Bak Pedersen, 6 point
  5. Martin Steffensen (Odense), 4 point
  6. Jens Christian Dichie (Købemhavn), 3 point
  7. Jakob Albertsen, 1 point
  8. Florian Schneider (Østrig), 0 point
  9. Nicolaj Duffy Elbyhoej, 0 point
  10. Mathias Birk Madsen, 0 point

Senior C

Linjeløb over 8 omgange

  1. Jan Birke Lyngbye
  2. Amalie Winther Olsen (Odense)
  3. Anika Rasmussen (Odense)
  4. August Kjær Agergaard
  5. Kasper Sørensen

Udskilningsløb

  1. Jan Birke Lyngbye
  2. Amalie Winther Olsen (Odense)
  3. Kasper Sørensen
  4. Anika Rasmussen (Odense)
  5. August Kjær Agergaard

Spurtløb over 8 omgange

  1. Amalie Winther Olsen (Odense)
  2. Jan Birke Lyngbye
  3. Kasper Sørensen
  4. August Kjær Agergaard
  5. Lauge Woer

Samlet Omnium

  1. Jan Birke Lyngbye, 14 point
  2. Amalie Winther Olsen (Odense), 13 point
  3. Kasper Sørensen, 7 point
  4. August Kjær Agergaard, 5 point
  5. Anika Rasmussen (Odense), 5 point
  6. Lauge Woer, 1 point
  7. Ruben Zilas Larsen, 0 point
  8. Sine Lysdahl, 0 point

U15

Udskilningsløb

  1. Mathias Møller Jørgensen
  2. Frederik Bjørn Sørensen
  3. Ceder Benjamin Hansen
  4. Oscar Munk-Olsen
  5. Jonas Birk Madsen

Spurtløb over 8 omgange

  1. Mathias Møller Jørgensen
  2. Frederik Bjørn Sørensen
  3. Mads Nadhazi Almstrup
  4. Jonas Birk Madsen
  5. Oscar Munk-Olsen

Linjeløb over 6 omgange

  1. Mathias Møller Jørgensen
  2. Frederik Bjørn Sørensen
  3. Cedar Benjamin Hansen
  4. Oscar Munk-Olsen
  5. Mads Nadhazi Almstrup

Samlet Omnium

  1. Mathias Møller Jørgensen, 15 point
  2. Frederik Bjørn Sørensen, 12 point
  3. Cedar Benjamin Hansen, 6 point
  4. Oscar Munk-Olsen, 5 point
  5. Mads Nadhazi Almstrup, 4 point
  6. Jonas Birk Madsen, 3 point
  7. Celina Mygdam Mikkelsen, 0 point

U11 & U13

Scratchløb over 1 omgang + 33 meter

  1. Rasmus Perto
  2. Peter Verdi (Odense)
  3. Sebastian Søndergaard
  4. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  5. Claudia Mygdam Mikkelsen

Linjeløb over 4 omgange

  1. Rasmus Perto
  2. Peter Verdi (Odense)
  3. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  4. Sebastian Søndergaard
  5. Claudia Mygdam Mikkelsen

Udskilningsløb

  1. Rasmus Perto
  2. Peter Verdi (Odense)
  3. Sebastian Søndergaard
  4. Astrid Marie Bjørn Sørensen
  5. Magnus Obitsøe Forsberg

Samlet Omnium

  1. Rasmus Perto, 15 point
  2. Peter Verdi (Odense), 12 point
  3. Sebastian Søndergaard, 8 point
  4. Astrid Marie Bjørn Sørensen, 7 point
  5. Claudia Mygdam Mikkelsen, 2 point
  6. Magnus Obitsøe Forsberg, 1 point

Italiensk Jagtløb

  1. Hold ved Grønt flag: Ruben Zilas Larsen, Mads Meyer, Svend Helleshøj Buch, Michael A. Larsen, Johan Tiedemann Langballe og Alex Rasmussen
  2. Hold ved Rødt flag: Florian Schneider, Jakob Albertsen, Mikkel Skovgaard, Johannes Ollerup Sall, Thomas Guldhammer og Nicklas O. Pedersen.
Share.

About Author

Leave A Reply